Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

banner_OLIMPIADA.jpg

Aktualności

Kultowy Wartburg

Kolejne wydarzenie Roku Jubileuszowego

 Przez osiem dni mieliśmy okazję śledzenia na faceboku relacji podróży do Hiszpanii załogi ReMobil 500 w ramach wydarzenia ZŁOMBOL 2017. Dzisiaj załoga Wartburga z 1990 roku w składzie: ks. Marek Michalik, ks . Łukasz Stachelek, Bogusław Pękała, Tomasz Marek pojawiła sie w naszym kościele. Kilka słów wyjaśnień.

 

Dlaczego samochód Wartburg 1,3 ? W tym roku świętujemy 500 lat reformacji. Marcin Luter w latach 1521-1522 ukrywał się na zamku Wartburg. Tam taż pod przebraniem rycerza Jerzego dokonał tłumaczenia Nowego Testamentu na język narodowy niemiecki. Wiele lat później, a mianowicie w latach 1955–1991 u stóp tegoż zamku, w miejscowości Eisenach(byłe NRD) produkowano samochody marki Wartburg.
Dlaczego ZŁOMBOL 2017? Jest to 11 edycja świeckiej imprezy mającej za cel zebranie pieniędzy dla domów dziecka z Województwa Katowickiego. ( W tym roku zebrano ponad 1mln zł.) Uczestnikami mogą być załogi jadące samochodami wyprodukowanymi w dawnych krajach socjalistycznych. Zadaniem jest pojawienie się na starcie i na mecie w miejscowości Noja w Hiszpanii. Trasa dowolna. Nasza załoga tego dokonała.

Ucieszyliśmy się, że to właśnie nas wybrała załoga ReMobil 500 na swój ostatni postój. Dzięki temu mieliśmy okazję poznania tych wspaniałych ludzi i ich Wartburga. Ks. Michalik w ramach kazania przeczytał fragment Drogowskazów M. Lutra, ale też wyjaśnił nam powody, dla których wzięli udział w tej imprezie. Powiedział, że jest wokół nas wiele osób , którym powinniśmy pomagać, tak jak uczynił to Samarytanin na swojej drodze. W te osiem dni pozwoliło im poznać wiele wspaniałych ludzi, głosić Słowo Boże inaczej niż na co dzień, a przede wszystkim zebrać pieniądze na ważny cel. Gratulujemy pomysłu, a także udanego,bezawaryjnego rajdu.

tekst i zdjęcia:
Sylwia Adamus

Od Redakcji

13. maja

Pod wrażeniem dzisiejszego kazania ... 

W ubiegłym miesiącu namawiałem do spisywania wspomnień (19. kwietnia), namawiałem i nadal namawiam. Bo wraz z bezwiedną ucieczką wspomnień z pamięci, wraz z odchodzeniem tych, którzy pamiętają, znika nasza historia. Ta ukryta pod codziennością historia każdego z nas - czy każdego z naszych bliskich, ale też histora kiedyś nam przekazana. Może nawet, w zaufaniu, powierzona. A te wspomnienia to wszystko co z nas tworzy społeczność. 

Więcej…