Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

... w Hołdunowie

Jest takie nieczęsto używane słowo: oniemiałem.

Tak, gdy nieco spóźniony - jechałem wtedy z Krakowa - dotarłem na parking przy ulicy Hołdunowskiej w Lędzinach stanąłem jak wryty. Sprzed lat pamiętałem bardzo udaną przebudowę budynku Urzędu Miasta - to co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

Z opisu projektu rewitalizacji placu Farskiego jako historycznego centrum miasta czytam:

Pięciokątny plac „rynek", którego główną atrakcją jest fontanna ograniczony jest od wschodu istniejącym obiektem zabytkowego budynku byłej „plebanii" (obecnie siedziba Biblioteki Miejskiej), od zachodu pierzeją przebudowanych i rozbudowanych „stajni" plebańskich z dobudowaną częścią północną, wierzą zegarową i przejściem w parterze. Na placu umiejscowiono oprócz fontanny postumentem z pękniętym dzwonem z kościoła św. Anny jednym z najstarszych dzwonów w województwie.

W zachodniej pierzei rynku z logiami na parterze dominuje działalność gastronomiczno-usługową, restauracje itp., natomiast na piętrze sale wystawiennicze, projekcyjne oraz pomieszczenia dla lędzińskich stowarzyszeń. Dzięki powyższemu projektowi miasto zyskało zarówno przestrzeń publiczną, gdzie mieszkańcy mogą w atrakcyjny sposób spędzić swój wolny czas a równocześnie wzrośnie jego wartość estetyczna i atrakcyjność dla inwestorów zewnętrznych.

Sąsiedztwo drogi Lędzińskiej zostało ograniczone poprzez dodanie szpaleru drzew i odtworzenie kamiennego muru z bramą dającymi łącznie odczucie bezpieczeństwa jednak bez utraty kontaktu i otwarcia widokowego wnętrza placu dla podróżujących samochodami i przechodniów. Całość kompozycji dopełniają rzędy latarni i ławki.

Zawsze potrzebne w sąsiedztwie centralnych miejsc parkingi zostały zlokalizowane na obniżonej polanie za pocztą oraz przy budynku poczty.

zob. więcej: @npp.slaskie.pl

Wypada mi jednak wrócić do przyczyny mojej wycieczki do Hołdunowa: projekcji filmu o Johannie Christianie Rubergu - niemieckim chemiku i wynalazcy, którego rewolucyjna technika ciągłego wytopu cynku miała znaczny wpływ na przejście - w hutnictwie - z ery węgla drzewnego do zastosowania węgla kamiennego jako paliwa.

W swoim niespokojnym i barwnym życiu miał też udział w produkcji unikalnych wyrobów w hucie szkła w mysłowickiej Wesołej, ale też - krótki bo krótki - epizod pracy w naszej Hucie Paprockiej. Zmarł i został pochowany w Lędzinach.

Film jest jednym z kilku autorstwa pasjonatów, którym wolną rękę i organizacyjne wsparcie dał dyr. Adam Plackowski z Muzeum Miejskiego w Mysłowicach. A o samej projekcji i filmie możemy przeczytać na stronach internetowych Muzeum i Ośrodka - interesująca była grupa uczniów ze SP nr 3 (im. J Ch Ruberga), wraz z p. Dyrektor i ich wypowiedzi bezpośrednio po projekcji filmu.

@muzeummyslowic.pl

tekst i zdjęcia
Stanisław J. Boczar

Zapomniany, śląski wynalazca

 

>>> NA SKRÓTY

NASI DUSZPASTERZE

Od lipca 1983 roku tyscy ewangelicy mają swoją parafię. 8 listopada 2015 roku tyscy parafianie wybrali po raz pierwszy swojego proboszcza - został nim ks. Marcin Konieczny - dotychczasowy proboszcz-administrator.

zob. więcej Nasi Duszpasterze

{slider

SAMI O SOBIE

{slider

1,5 % PODATKU NA PARAFIĘ

 

nr konta bankowego Parafii

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tychach
ul. Ks. Bpa Juliusza Burschego 20
43-100 Tychy
nr konta:

79 8436 0003 0000 0023 2147 0001

Co będzie

Pt Kwi 19 @09:00 -
PRACE OGRODOWE
Pt Kwi 19 @14:30 -
Lekcja religii kl. I i II
Pt Kwi 19 @15:15 -
Lekcja religii kl. III i IV
Pt Kwi 19 @16:00 -
Lekcja religii kl. V i VI
Pt Kwi 19 @17:00 -
Spotkanie młodzieży i Konfirmanci
Pt Kwi 19 @17:00 -
PRÓBA CHÓRU
Pn Kwi 22 @18:30 -
GODZINA BIBLIJNA - ONLINE
Śr Maj 08 @16:00 -
SPOTKANIE PAŃ

>>> Plan nabożeństw

N Kwi 21 @10:30 -
3. Niedziela po Wielkanocy
N Kwi 28 @10:30 -
4. Niedziela po Wielkanocy

Od Redakcji

17. lutego

Nic o nas bez nas.

Zwierzchnik Kościoła o zmianach w Funduszu Kościelnym. 

Więcej…

strona znajduje się na serwerach