Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Wydarzenia z lat 2018-2019

Po OZME 2018 - do zobaczenia w Suwałkach

Po siedemnastu latach Ogólnopolski Zjazd powrócił do Świdnicy.

na stronie luteranie.pl czytamy:

W słoneczny i gorący dzień, 21 września 2018 roku w Świdnicy rozpoczął się Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej. Kilkaset osób z całej Polski przyjechało do zabytkowego Kościoła Pokoju, aby zainspirować się, bo tak brzmiało hasło tegorocznego zjazdu.

Po rejestracji, o 18.00 odbył się krótki koncert na kurancie. Wieczór uświetnił koncertem, a w zasadzie modlitwą zespół NieMaGoTu, który porwał wszystkich zgromadzonych. Nie był to jednak koniec wrażeń, ponieważ o godz. 23.00 w Kościele Pokoju odbył się pokaz laserów. Takimi spektakularnymi wydarzeniami zakończył się pierwszy dzień OZME.

W sobotę, 22 września uczestnicy Zjazdu mieli różnorodne możliwości spędzenia dnia. Po śniadaniu, o godzinie 9.00 rozpoczęto dzień w Kościele Pokoju. Śpiew poprowadził zespół "Pastores". Następnie, młodzież miała szansę pomóc świdnickiej parafii i chętnie zabrała się do sprzątania zabytkowego cmentarza i terenu parafii.

O godzinie 12.00 i później o godzinie 15.00 odbywały się seminaria i warsztaty, m.in. z malowania na szkle, ...

... pieczenie świdnickich pierników, ...

... seminarium biblijne o Ewangelii św. Marka, a także niezwykle ciekawe seminarium w języku angielskim, poprowadzone przez Dr Stephana Aderholda, muzykologa i badacza, zajmującego się świdnickimi starodrukami.

Uczestnicy seminarium mogli zobaczyć i dotknąć ilustrowaną Biblię z XVII wieku, zdjęcia księży świdnickiej parafii z końca XIX wieku, księgi chrztów i ślubów z XVII i XVIII wieku oraz wysłuchać opowieści z "Archiwum Ś" świdnickiej parafii.

O godzinie 20.00 uczestnicy zjazdu spotkali się w auli I LO w Świdnicy, gdzie z koncertem wystąpił chorwacki zespół "October Light". Porwali prawie wszystkich do zabawy i tańca przed sceną, a energetyczna rockowa muzyka połączona z brzmieniem instrumentów dętych oraz niezwykłą choreografią członków zespołu zostanie na bardzo długo zapamiętana.

Nie był to jednak koniec dnia, ponieważ o godzinie 23.00 młodzież miała okazję wziąć udział w interaktywnym teatrze. Wszyscy, którzy zostali na ten czas aktorami w przedstawieniu, byli bardzo zadowoleni.

Niedziela była ostatnim dniem OZME, podczas którego organizatorzy zaproponowali tylko jeden, ale za to jak istotny punkt programu. O godzinie 10.00 w Kościele Pokoju rozpoczęło się uroczyste nabożeństwo, w którym wzięło udział prawie 350 uczestników zjazdu oraz świdniccy parafianie.

Wszyscy zostali przywitani przez gospodarza, bpa Waldemara Pytla, który wyraził swoje wielkie zadowolenie z tak licznego przybycia ewangelickiej młodzieży do Świdnicy oraz życzył błogosławionego czasu.

W trakcie nabożeństwa odbyła się konwersja, nietypowa część nabożeństwa kończącego Zjazd. Ks. Paweł Meler, duszpasterz młodzieży diecezji wrocławskiej podkreślił rolę świadectwa, na jakie zdecydowała się Kasia, która zdecydowała o konwersji. 

Rozważaniem Słowa Bożego na podstawie fragmentu z Księgi Izajasza podzielił się ks. Marcin Konieczny, Ogólnopolski Duszpasterz Młodzieży, który mówił o motywacji, odwadze, inspiracji. To kazanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Podczas nabożeństwa przystąpiono do Wieczerzy Pańskiej,

a na koniec bp Pytel przekazał wszystkim błogosławieństwo.

 

Śpiew prowadził zespół "Pastores", z którym obecni mogli zaśpiewać nowsze wykonania tradycyjnych pieśni, ale także między innymi pieśń na irlandzką, ludową melodię.

 Po nabożeństwie wykonano wspólne zdjęcie przed ołtarzem w Kościele Pokoju. 

Jednak zjazd w tym momencie się nie skończył. Młodzież pozostała w kościele i wspólnie, pomiędzy ławkami zatańczyli taniec belgijski. 

Po nabożeństwie uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną do domu. Tak zakończył się jubileuszowy 50 Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej.

Cały zjazd i wszystkie jego punkty programu z osobna pozostaną jeszcze długo w pamięci. Wszyscy z niecierpliwością czekają na OZME'19, które odbędzie się w Suwałkach. 

tekst: Igor Mędela
zdjęcia Oliwia Drozdowicz, 
Mateusz Adamus,
Stanisław J. Boczar

 zob. też: