Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

List liderów religijnych do premiera

Prośba o zmianę przepisów

 @ekumenia.pl

Przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Muzułmańskiego Związku Religijnego wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego list. Proszą w nim o korektę przepisów, które w związku z pandemią COVID-19 ograniczają liczbę osób przebywających w pomieszczeniach sakralnych, a także o doprecyzowanie przepisu dotyczącego obecności osoby sprawującej kult.

List został przekazany premierowi 30 kwietnia. Podpisali go prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z Kościoła Rzymskokatolickiego oraz przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce mufti Tomasz Miśkiewicz.

Autorzy listu wyrażają wdzięczność za zaangażowanie służb państwowych w walkę z pandemią COVID-19, a także za umożliwienie od 20 kwietnia spotykania się większej niż poprzednio liczby wiernych w dużych pomieszczeniach sakralnych. „Jednakże dla wiernych, którzy spotykają się w małych miejscach kultu, limit 1 osoby na 15 m2 powierzchni budynku powoduje, że w nabożeństwach może uczestniczyć mniej osób niż przed zmianami. Dlatego zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany tego przepisu" – czytamy w liście. Jego sygnatariusze proponują wyznaczyć podobne mechanizmy ograniczenia liczby osób jak w przypadku sklepów.

Bp Samiec, abp Gądecki i mufti Miśkiewicz zwracają też uwagę na potrzebę doprecyzowania przepisu dotyczącego osób sprawujących kult, które są zwolnione z obowiązku zakrywania nosa i ust. „Chcemy jednak zwrócić uwagę, że w niektórych Kościołach w czasie nabożeństw służą równocześnie duchowni i świeccy, zgodnie z przepisami wewnętrznymi danych Kościołów. Zależy nam na doprecyzowaniu tej sprawy, gdyż obawiamy się, że niezrozumienie tego niuansu, może narazić niektóre Kościoły na przykre konsekwencje" – napisali autorzy listu.

@luteranie.pl

Poniżej pełna treść listu
Szanowny Panie Premierze,

w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła katolickiego oraz Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczpospolitej Polskiej prosimy przyjąć podziękowania za zaangażowanie w walkę z pandemią. Jesteśmy wdzięczni za pracę wszystkich służb, szczególnie medycznych, ale także mundurowych i cywilnych. Rozumiemy także wagę podejmowanych decyzji, które nie są łatwe.

Dla ludzi wierzących ważną rolę odgrywa modlitwa i możliwość spotykania się razem jako wspólnota, nawet, jeśli jest to spotkanie w ograniczonym gronie. Wiemy, że o tym nie trzeba przekonywać Pana Premiera. Jesteśmy wdzięczni za wprowadzenie od 20 kwietnia br. zmian umożliwiających spotykanie się większej liczby wiernych w dużych pomieszczeniach sakralnych (par. 9, ust. 1, pkt 3, lit b Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10.04.2020 r.).

Jednakże dla wiernych, którzy spotykają się w małych miejscach kultu, limit 1 osoby na 15 m2 powierzchni budynku powoduje, że w nabożeństwach może uczestniczyć mniej osób niż przed zmianami. Dlatego zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany tego przepisu. Jedną z możliwości jest rozróżnienie dopuszczalnej liczby osób ze względu na powierzchnię, podobnie jak w przypadku sklepów, np. w pomieszczeniach kultu religijnego o powierzchni do 100 m2 – 1 osoba na 6 m2, a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 m2.

Inną kwestią jest wyłączenie duchownego lub innej osoby sprawującej kult z konieczności zakrywania nosa i ust w czasie nabożeństw (par. 18, ust. 2, pkt 3. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10.04.2020 r.), za co jesteśmy wdzięczni. Chcemy jednak zwrócić uwagę, że w niektórych Kościołach w czasie nabożeństw służą równocześnie duchowni i świeccy, zgodnie z przepisami wewnętrznymi danych Kościołów. Zależy nam na doprecyzowaniu tej sprawy, gdyż obawiamy się, że niezrozumienie tego niuansu, może narazić niektóre Kościoły na przykre konsekwencje.

Życząc Bożego prowadzenia, ochrony i błogosławieństwa, zapewniamy o naszej modlitwie i wyrażamy nadzieję, że wkrótce zostaną zniesione ograniczenia i nasi wierni będą mogli brać udział w kulcie, tak jak to było przed epidemią.

Bp Jerzy Samiec
Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Pan Tomasz Miśkiewicz
Mufti Rzeczypospolitej Polskiej
Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP

Do wiadomości:
Główny Inspektor Sanitarny
Minister Zdrowia

Warszawa, 30 kwietnia 2020 r.

@odpowiedź Min. Zdrowia

>>> NA SKRÓTY

NASI DUSZPASTERZE

Od lipca 1983 roku tyscy ewangelicy mają swoją parafię. 8 listopada 2015 roku tyscy parafianie wybrali po raz pierwszy swojego proboszcza - został nim ks. Marcin Konieczny - dotychczasowy proboszcz-administrator.

zob. więcej Nasi Duszpasterze

{slider

SAMI O SOBIE

{slider

1,5 % PODATKU NA PARAFIĘ

 

nr konta bankowego Parafii

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tychach
ul. Ks. Bpa Juliusza Burschego 20
43-100 Tychy
nr konta:

79 8436 0003 0000 0023 2147 0001

Co będzie

Pt Kwi 19 @09:00 -
PRACE OGRODOWE
Pt Kwi 19 @14:30 -
Lekcja religii kl. I i II
Pt Kwi 19 @15:15 -
Lekcja religii kl. III i IV
Pt Kwi 19 @16:00 -
Lekcja religii kl. V i VI
Pt Kwi 19 @17:00 -
Spotkanie młodzieży i Konfirmanci
Pt Kwi 19 @17:00 -
PRÓBA CHÓRU
Pn Kwi 22 @18:30 -
GODZINA BIBLIJNA - ONLINE
Śr Maj 08 @16:00 -
SPOTKANIE PAŃ

>>> Plan nabożeństw

N Kwi 21 @10:30 -
3. Niedziela po Wielkanocy
N Kwi 28 @10:30 -
4. Niedziela po Wielkanocy

Od Redakcji

17. lutego

Nic o nas bez nas.

Zwierzchnik Kościoła o zmianach w Funduszu Kościelnym. 

Więcej…

strona znajduje się na serwerach