Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

wydarzenia z lat 2014-15

Diecezjalne Rekolekcje Pasyjne

Tegoroczne Młodzieżowe Rekolekcje Pasyjne Diecezji Katowickiej odbyły się w dniach od 20  do 22 marca w Wiśle. W ciągu 48 godzin oprócz dyskusji i rozważań uczestnicy wzięli udział w niedzielnym nabożeństwie w kościele w Wiśle-Malince, w części zajęć Konferencji "O tym się nie mówi" w Domu Narodowym w Cieszynie, szkoleniach oraz licznych zajęciach sprawnościowych i terenowych.

 

W tegorocznych Rekolekcjach Pasyjnych Młodzieży Diecezji Katowickiej udział wzięła młodzież z parafii w Gorzowie Wielkopolskim,  Jastrzębiu Zdroju, Katowicach-Szopienicach, Lasowicach Wielkich, Mikołowie, Opolu, Ostródzie, Rybniku, Tychach i Wołczynie, Duszpasterze Młodzieży Diecezji Katowickiej - ks. Marcin Konieczny i Diecezji Mazurskiej - ks. Wojciech Płoszek oraz, jako gość honorowy, ks. bp płk Mirosław Wola z Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Program pasyjny rekolekcji został rozbudowany o zupełnie unikalny zestaw zajęć sprawnościowych i terenowych oraz szkoleń. 

W piątek, natychmiast po przyjeździe, uczestnicy udali się na lądowisko gdzie mieli możność zapoznania się ze współdziałaniem ratowników GOPR z helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz budową jednego z 16 działających w Polsce helikopterów ratunkowych. W zajęciach wzięli udział piloci LPR i ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR.

 

Następnie Jan Górniak, ratownik GOPR, opowiadał o pracy ratowników górskich, szkoleniach, jakie przechodzą, a uczestnicy mogli zapoznać się z wyposażeniem ratowników oraz przejść szkolenie bezpiecznego poruszania się w górach i udzielania pierwszej pomocy oraz sposobach wzywania pomocy w sytuacjach krytycznych.

Chwilę wyciszenia i zadumy po wrażeniach z zajęć terenowych uczestnicy mogli przeżyć podczas kameralnego koncertu i pasyjnych rozważań Tomasza Żółtko.

Uczestnicy mieszkali w odzyskującej zwolna swą zapomnianą świetność Willi Księżówka, prowadzonej przez Marcina Tadeusza Byrtka - mieszkańca Wisły, pierwszego kuratora parafii w Wiśle Malince i współautora terenowej części programu rekolekcji. Tu spożywano posiłki, odbywano długie dyskusje, oglądano filmy, a nawet obchodzono urodziny jednej z uczestniczek.

W sobotę uczestnicy wzięli udział w forsownym marszu z elementami gry terenowej, podczas którego należało się wykazać umiejętnością czytania mapy, którego celem było dojście na Poligon Pasieki w określonym czasie. Jednym z zadań było odgadnięcie drogi na podzielonej na prostokąty planszy - gra wymagająca orientacji i zapamiętania kolejnych ruchów przez zmieniających się uczestników

zob. też film z Poligonu Pasieki

W czasie zajęć rozegrano turniej w paintballa, podczas którego zapoznano się z budową używanej w tej rozgrywce broni, strojów ochronnych, masek oraz zasadami obowiązującymi podczas rozgrywek. Uczestnicy wykazali się nie tylko orientacją w terenie wyposażonym w sztuczne przeszkody i osłony, ale także pomysłowością w prowadzeniu walki. W miarę nabywania wprawy można było zauważyć wykorzystywanie różnych rozwiązań taktycznych oraz coraz bardzie złożone i przemyślne przeprowadzanie poszczególnych akcji.

Kolejne zajęcia przeprowadzono w parku linowym, w którym udostępniono dwie trasy: łatwiejszą i trudniejszą. Największym powodzeniem cieszyły się zwłaszcza ekstremalnie długie zjazdy.

Zajęcia terenowe zakończono przy ognisku.

Wieczorem, w Domu Narodowym w Cieszynie uczestnicy rekolekcji wzięli udział w koncercie zespołu Cześć z Wisły-Malinki, podczas którego słowo wygłosił ks. Łukasz Stachelek.

zdjęcie pochodzi z galerii na stronie FB Zespołu, zob. też film z występu Zespołu

Rekolekcje zakończono udziałem w niedzielnym nabożeństwie w kościele parafialnym w Wiśle Malince, poprowadzonym przez ks. Marka Michalika. Podczas nabożeństwa śpiewali również członkowie zespołu Cześć.

Autorem programu rekolekcji był ks. Marcin Konieczny, rekolekcje skorzystały z dofinansowania Diecezji Katowicej KE-A i Duszpasterstwa Wojskowego.