Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2016-17

O Świdnicy w National Geographic.

Ta piękna świątynia powstała by upokorzyć ewangelików. Dzis jest ich dumą.

Materiał zamieścił na FB Józef Buszman - przed laty pierwszy Marszałek Województwa ...

National Geographic Magazine to bodaj największe na świecie wydawnictwo poświęcone temu co nas otacza. Wydawane w niemal wszystkich językac świata - z artykułu o świdnickiej świątyni zacytuję trzy fragmenty.

Kościół powstał na mocy porozumień pokoju westfalskiego z 1648 r. (stąd nazwa), kończącego wojnę trzydziestoletnią, która odebrała śląskim ewangelikom prawo do odprawiania obrzędów religijnych. Pod naciskiem Szwecji katolicki cesarz Ferdynand III pozwolił im wreszcie na wybudowanie trzech świątyń w dziedzicznych księstwach Habsburgów.

Na mocy traktatu świątynie nie mogły mieć bryły przypominającej kościół, musiały być zlokalizowane poza murami miast, oddalone od nich na odległość strzału armatniego, nie mogły mieć dzwonnicy ani szkoły parafialnej. Co więcej, musiały powstać z materiałów nietrwałych (drewna, słomy, piasku i gliny), a okres budowy nie mógł przekroczyć jednego roku.

i drugi

Od 7 marca 2015 r. kościół jest siedzibą biskupa. Parafia istnieje dużo dłużej. – Pamiętam, jak w jakimś urzędzie pani zapytała mnie, od kiedy istnieje parafia. Odpowiedziałem, że od 1652 r., od kiedy luteranie dostali zgodę na budowę. A ona na to: Proszę tu sobie żartów nie stroić! Nie mogła uwierzyć, że działamy nieprzerwanie od tylu lat – wspomnia biskup Pytel.

ale tak na prawdę przeczytajcie cały materiał ze strony NG.

A przy najbliższej okazji, jadąc dokądkolwiek na zachód zatrzymajcie się w Świdnicy choć na chwilę.

Prezydent Rzeczypospolitej uznał dziesięć kolejnych zabytków za Pomniki Historii. Między nimi, oprócz świdnickiego Kościoła Pokoju i otaczających go budynków znalazł się drugi z  ocalałych kościołów wzniesionych na mocy tego samego traktatu: Kościół Pokoju w Jaworzu. Oba te obiekty zostały umieszczenie na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO już w 2001 roku.

Pomnik Historii jest najwyższym wyróżnieniem, ustanawianym od 1994 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do dziś nadano je tylko 70 obiektom o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych.

zob. więcej: @luteranie.pl