Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Wydarzenia z lat 2019-20

O finansach ...

... w trzech różnych aspektach

 z Tyskiego Ewangelika 1(34)2021 

Aspekt 1.

W niedzielę 31 stycznia 2021 roku odbyło się Zgromadzenie Parafialne podsumowujące działalność parafii za ubiegły rok. W sprawozdaniu wygłoszonym, przez ks. Marcina Koniecznego usłyszeliśmy szczególne podziękowania wszystkim wolontariuszom, dzięki którym nasza parafia funkcjonuje, gdyż wiele prac i działań podejmowanych jest bezinteresownie przez naszych parafian.

Wystąpienie skarbnika , który przedstawił nam dokładną sytuację finansowa za ubiegły rok, pozwala nam na nadzieję, na to, że damy radę przetrwać ten trudny czas pandemii. Jesteśmy niewielka parafią, ok.360 osób, a finansujemy się bez żadnych dotacji i subwencji, tylko ze składek wiernych, ofiar na nabożeństwach i ofiar celowych. Wiadomo, że w ubiegłym roku, przez pewien czas nie odbywały się nabożeństwa, a i teraz ilość osób , która może w nich uczestniczyć jest ograniczona. Spowodowało znaczne obniżenie przychodów z tego źródła.

Jednak dzięki wpłatom na konto bankowe, na które wpłacali swoje ofiary parafianie udało nam sie opłacić wszystkie rachunki i inwestycje. Warto tutaj dodać, że tą droga wspierani zostaliśmy nie tylko przez miejscowych parafian, ale też tych , którzy wyjechali za granicę, a dzięki transmisjom internetowym uczestniczą w naszych nabożeństwach. Dzięki wyżej wymienionym transmisjom zyskaliśmy też pewną rzeszę obserwatorów, którzy postanowili wesprzeć nasza parafię. Dziękujemy wszystkim, którzy poczuli potrzebę wsparcia nas, w tej trudnej dla nas wszystkich rzeczywistości.

Po wysłuchaniu sprawozdania Komisji Rewizyjnej udzieliliśmy Radzie Parafialnej absolutorium za rok 2020.

Aspekt 2.

W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią, od pewnego czasu, prowadzone są łączami internetowymi bezpośrednie transmisje z nabożeństw. Początkowo były one robione przy pomocy wypożyczonego sprzętu, jednak ta sytuacja nie mogła trwać w nieskończoność. Jedna z parafianek założyła internetową zrzutkę na ten cel.

Zebrana została pewna kwota pieniędzy, za którą zaczęliśmy kupować potrzebny sprzęt. Wciąż jednak brakowało dosyć dużej kwoty na zakup odpowiedniego komputera. Ku naszej radości znalazła sie osoba, która wpłaciła dosyć dużą kwotę, za która mogliśmy ten komputer kupić. Nie mamy jeszcze wszystkiego, ale tym co mamy, możemy już prowadzić bezpośrednie transmisje z nabożeństw. Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli się do zrzutki na ten cel.

Dzięki transmisjom Słowo Boże z naszego kościoła dociera do coraz większej liczby osób, nie tylko w Tychach, ale w całej Polsce i poza jej granicami.

Aspekt 3.

Dzisiaj na nabożeństwie nie było tradycyjnej ofiary.... Zabrakło nam pieniędzy? Nie! Poproszeni zostaliśmy przez księdza, by to co mieliśmy położyć na przysłowiową tacę, wrzucić do skarbonki WOŚP. Jak co roku wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stali pod naszym kościołem ze skarbonką i muszę stwierdzić, że nie nudzili się. Wspaniale jest współuczestniczyć w tak dobrej sprawie! 

S.A.

Post scriptum:

Oczekujące na wychodzących z kościoła dziewczęta z puszkami Wielkiej Orkiestry napisały na swoim FB:

Bardzo dziękujemy Parafia Ewangelicko-Augsburska św. ap Piotra i Pawła w Tychach za ciepłą herbatkę ❤️❤️ #WOŚP #ZHP_Tychy 

A w komentarzach znalazłem taki wpis:

Czyli że można być jednocześnie chrześcijaninem i porządnym człowiekiem?