Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Wydarzenia z lat 2020-21

O Husie i potrzebie reformacji

wtorek, 15 czerwca - 19:00 - ONLINE

 

Prawda wszystko zwycięży? O Husie i potrzebie reformacji | EWST online

Mówiąc o prekursorach Reformacji nie sposób pominąć znaczenia dzieła i życia Jana Husa, duchownego i uczonego czeskiego, który m.in. pod wpływem nauk Wycliffe'a dążył do radykalnych zmian w kościele Czech.

Podobnie jako Piotr Waldo i John Wycliffe chciał, żeby nauka kościoła opierała się przede wszystkim na Biblii. Podobnie jak Luter sto lat później, potępiał kościół za handel odpustami. Wskazywał na zepsucie obyczajów wyższego duchowieństwa, na jego wielkie dochody czerpane z pracy zwykłych ludzi, trwonione na rozpustę i przepych.

Hus domagał się, aby zniesiono sztuczny i niepotrzebny podział istniejący pomiędzy duchowieństwem, a wiernymi. Czyż, zgodnie z nauczaniem Biblii Bóg nie traktuje wszystkich ludzi w ten sam sposób? Czyż droga zbawienia nie jest taka sama dla każdego, przez krzyż Chrystusa? Hus wzywał do jedności, pokory i pokuty.

Przykład Husa przemawia również dzisiaj, na początku XXI wieku. Jego tezy wydają się szczególnie wymowne w kontekście sekularyzacji europejskiej, skandali związanych z instytucjami kościelnymi czy upolitycznienia chrześcijaństwa w jego różnych odmianach. Czy prawda rzeczywiście wszystko zwycięży?

Wykład poprowadzi dr hab. Wojciech Szczerba, prof. EWST.

Spotkanie potrwa ok. 60 minut i będzie odbywało się na platformie ZOOM. Osoby chętne do aktywnego udziału w spotkaniu proszone są o wypełnienie

https://www.ewst.pl/stu.../zajecia-otwarte-ewst-rejestracja/

Spotkanie będzie także transmitowane na żywo na Facebooku https://www.facebook.com/EWSTpl/live