Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Wydarzenia z lat 2022-2023

Ewangelicy na Ziemi Pszczyńskiej

Tyskie Zeszyty Historyczne - zeszyt 13ty

z @FB Muzeum Miejskiego w Tychach

Święto Reformacji

Dziś przypada 505. Pamiątka Reformacji. To jedno z ważniejszych świąt obchodzonych przez społeczność ewangelicką. Upamiętnia ono początek Reformacji, wyrażony ogłoszeniem przez Marcina Lutra 31 października 1517 roku słynnych 95 tez, obejmujących dzieło odnowy (reformacji) kościoła chrześcijańskiego, które wywiesił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze. Warto podkreślić, że Święto Reformacji ma charakter ponadwyznaniowy i obchodzone jest przez różne Kościoły protestanckie.

W Polsce Kościół Ewangelicko-Augsburski liczy ok. 70 tysięcy wiernych (połowa z nich mieszka na Śląsku Cieszyńskim). W Miasto Tychy najbardziej widocznymi miejscami pamięci o luterańskiej przeszłości jest kaplica z początku XX wieku przy Browarze Książęcym w Tychach; natomiast nowy kościół ewangelicki został poświęcony w 1995 roku.

Historię tej społeczności na obszarze historycznej ziemi pszczyńskiej przybliża 13. Tyski Zeszyt Historyczny pt. „Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej", wydany przez Muzeum Miejskie w Tychach, będący pokłosiem XI Tyskiego Sympozjum Historycznego, które wpisało się w cykl wydarzeń sygnowanych tytułem „Pod znakiem Róży", współorganizowanych przez Parafia Ewangelicko-Augsburska św. ap Piotra i Pawła w Tychach z okazji obchodów 500. lat Reformacji w 2017 roku. Referaty zawarte w wydawnictwie zachęcają do głębszego poznawania wiary pod znakiem Róży Marcina Lutra, traktując m.in. o początkach protestantyzmu na ziemi pszczyńskiej (Moja Pszczyna), historii tyskiej kaplicy ewangelickiej, ewangelickiej osady w Hołdunowie i parafii ewangelickiej w Mikołowie (Mikołów - ogród życia).

Jak zaznacza we wstępie prof. Ryszard Kaczmarek: „Jeżeli jednak akceptujemy wielokulturowość naszej małej ojczyzny, to nie tylko nie możemy pominąć dziejów górnośląskich ewangelików, ale naszym obowiązkiem jest staranne pielęgnowanie tego nadal wspólnego dziedzictwa."

>>> 13. Tyski Zeszyt Historyczny „Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej" czeka na Was w:
>>> Stary Magistrat, pl. Wolności 1
>>> poniedziałek, wtorek i środa: 8.00–16.00, czwartek i piątek: 8.00–19.00, sobota: 10.00–19.00
>>> płatność gotówką ???? i kartą ????
>>> w sklepie internetowym ???? https://bit.ly/3scCW5R

Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w Polsce, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie, Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Jana w Mikołowie, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Hołdunowie