Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2014-15

Nabożeństwo na bielskich błoniach

Leśne kościoły 2014

Jak co roku w pierwszą sobotę września, w dzień poprzedzający pamiątkę poświęcenia kościoła Zbawiciela w Bielsku, odbyło się nabożeństwo w "leśnym kościele".

@cieszynska.luteranie.pl

 

 

 

 

7 września 2014 r.  przy stole ołtarzowym "Jan" na bielskich błoniach, gdzie przed wiekami, w latach 1654-1709 odbywały się tajne nabożeństwa ewangelickie, zebrała się grupa wiernych po to, aby w tej przepięknej scenerii uczestniczyć w nabożeństwie.

Liturgię poprowadzili bp Paweł Anweiler, i ks. Krzysztof Cienciała, zaś kazanie wygłosił ks. Henryk Mach, proboszcz parafii Biała.

Oprawę muzyczną, co też jest już tradycją, zapewniła Orkiestra Diecezjalna Diecezji Cieszyńskiej

Post scriptum

Zarówno na stronie Luter2017.pl jak i na wielu innych stronach internetowych, wreszcie i na naszej powtarzano w tym roku kalendarz nabożeństw w "leśnych kościołach". Starałem się zresztą uczestniczyć w wielu z tych nabożeństw co pozwoliło na zamieszczenie - i na naszej stronie - relacji z tych uroczystości. Tak też było przed tygodniem, gdy w sobotę, trochę zmartwiony nieskutecznością moich nawoływań do wyjazdu do Bielska, postanowiłem udział w nabożeństwie połączyć z wypadem w góry. Jakie było moje zdziwienie, gdy wchodząc do lasu na obrzeżu bielskich Błoń nie usłyszałem charakterystycznego gwaru, a później śpiewów, odmawianych modlitw. Chwilę po lesie sobie pochodziłem, aż zwróciłem uwagę na dwie osoby siedzące na niewielkiej polanie obok charakterystycznej, kamiennej konstrukcji.

Tak, to był Stół Ołtarzowy Jan. A te dwie osoby - jak się później okazało - pochodzący z Gliwic autorzy filmu o leśnych kościołach, ... odpoczywały po wykonaniu swojej pracy pijąc herbatę ... Nabożeństwo odbyło się dwie godziny wcześniej. Zgodnie z tym, co można było przeczytać we wszystkich zapowiedziach tej uroczystości, tej zamieszczonej na naszej stronie internetowej też. A mnie pozostało wykorzystać zdjęcia i relację zamieszczoną na stronie Diecezji Cieszyńskiej i ... pójść w góry.

Ostatnie z tegorocznych, "leśnych", nabożeństw już 21. września.

SJB