Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2014-15

"lecz moim szczęściem jest być blisko Boga"

15 listopada po raz kolejny spotkałyśmy się na Konferencji dla Kobiet w Jaworniku. Tym razem tematem przewodnim był Psalm 73, a zwłaszcza przytoczony w tytule jego wers 28.

Spotkanie prowadziła Pani Mariola Fenger, zaś wykłady wygłosiły Panie: Beata Reske - teolog i Jolanta Janik - teolog.

 

W wykładzie zatytułowanym "być blisko Boga" Pani Beata Reske, w oparciu o tekst Psalmu 73, poruszyła sprawę odpłaty za sprawiedliwe czyny człowieka.

Dlaczego bezbożnym żyje się łatwiej, lepiej, a często wygodniej? Co i dlaczego rodzi w nas zgorzknienie, a często uczucie zazdrości, a poczucie krzywdy i niesprawiedliwości prowadzi do zachwiania wiary?

Co stanowi wartość trwałą ?

Prawdziwa moc, siła i władza w rękach Boga. To Boża obecność daje wsparcie, radę i nadzieję. Bóg stanowi najwyższe dobro, jest wolny w swoim działaniu, niezależny od zasług człowieka. Obecność Boga jest Ojcowską obecnością, bliskością i miłością.

Powrót do Ojca, to powrót do życia. Gdy dziękujemy Bogu za trudności, które na nas zsyła - możemy poczuć w sobie moc. Każdy z nas musi odnaleźć samemu drogę do tego, co daje w życiu oparcie, nadzieję i siłę.

 

"Szukając szczęścia" to tytuł wykładu Pani Jolanty Janik.

Wszyscy w życiu mieliśmy wiele szczęśliwych chwil, lecz czy one, zsumowane, pozwalają na stwierdzenie, że jesteśmy szczęśliwi? Jakże często szczęście mylimy z sukcesem, zamożnością, zdrowiem, pozycją społeczną, atrakcyjnością.

Szczęście to więcej niż zaspokojenie ziemskich potrzeb. Szczęście to stan naszego ducha i umysłu. Ono nie może zmieniać się pod wpływem chwili.

Naszym szczęściem jest być blisko Boga. Jesteśmy w Chrystusie - i to jest powód szczęścia. Być blisko Boga jest naszym przeznaczeniem. Bądźmy silni, przebaczajmy, weźmy na siebie odpowiedzialność biorąc wsparcie i poczucie siły z bliskości Boga.

Szczęście to bliskość Boga, a przez Niego - bliskość drugiego człowieka.

Być dla kogoś bliską osobą, to łaska Boża.

Pielęgnujmy relacje rodzinne i przyjacielskie. Rozmawiajmy z Bogiem. Prawdziwe szczęście to prawdziwa bliskość Boga.

Muzyczną oprawę wykładu Pani Beaty Reske przygotowały jej córki, instrumentalistki: Karina, Emilia i Martyna zachwycając nas kompozycją i brzmieniem. Nie zabrakło też śpiewu tym razem poprowadzonego przez trio z Goleszowa.

Prawdziwą niespodzianką było świadectwo wiary diakon Janiny Kisza-Bruell.

Nie zabrakło stoiska z książkami wydawnictwa Warto, drewnianych figurek i breloczków z Afryki, których zakup wspiera fundusz "Pomoc dla Afryki" - Burkina Faso, pięknych kartek świątecznych Pani Ali Gibiec, pysznych drożdżówek, kawy i herbaty.

Prowadząca konferencję Pani Mariola Fenger zaapelowała do nas byśmy postarali się inaczej przeżyć czas Adwentu, nie dać porwać się nurtowi codzienności, komercji, zabiegania.

Rozstałyśmy się po błogosławieństwie, by spotkać się wiosną 2015 roku.

Krystyna Boczar
zdjęcia: Krystyna Kocjan (13)
i Sylwia Adamus (9)