Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2014-15

Tyski, miodowy wieczór w ... Mikołowie

Tradycja stało się już, że w ostatnią sobotę roku kościelnego spotykamy się w mikołowskiej salce. W tym roku spotkanie poświęcone było MIODOWI. Na pierwszy rzut oka, to temat nie zupełnie biblijny, jednak po wysłuchaniu krótkiego wykładu Sylwii Adamus okazało się, że to słowo pojawia się w Biblii ponad 50 razy.

 

 

Pismo Święte wiele razy o nim wspomina i to w różnoraki sposób. A mianowicie:

  • Jako słodycz, którą Izraelici znajdą w Ziemi Obiecanej.
  • Jako towar, który służył w handlu wymiennym.
  • Jako źródło przyjemności  i miłych doznań smakowych.
  • Proponuje także, by Słowo Boże było dla nas tak samo miłe, jak miód dla naszego podniebienia.

Po takim wstępie, do słowa został dopuszczony Artur Głowacki - mistrz pszczelarski, pasjonat i miłośnik pszczelarstwa. Z wielką swadą i humorem opowiedział nam o miodzie,  o jego zaletach , ale przede wszystkim przybliżył nam wiadomości na temat życia pszczół. Mówił o swojej fascynacji tymi owadami,  o ich pracowitości, wzajemnym oddaniu, szanowaniu hierarchii jaka jest w ulu, a także o swoim zachwycie nad cudem Bożego Stworzenia.

Na koniec zaśpiewał jeszcze kilka pieśni wielbiących Boga i nakłaniających nas, słuchaczy do zastanowienia się nad samym sobą. Ostatnia pieśń z musicalu "Metro" kolęda -"Uciekali" wprowadziła nas w adwentowo-świąteczny klimat. Zapach miodu i przypraw korzennych w wielu domach kojarzy się właśnie z tym okresem. Przypomnieliśmy sobie o źródle tradycji pieczenia miodowych pierniczków.

A potem wszyscy przystąpili do kosztowania miodowych wypieków, które przynieśli uczestnicy. Długo siedzieliśmy i rozmawialiśmy w miłym gronie, smakując przepyszne łakocie popijając herbatą i kawą ciesząc się , że Słowo Boże mówi nam takie słowa: czytamy:

"Synu mój, jedz miód, bo jest dobry, słodki jest plaster miodu dla twojego podniebienia."

Przypowieści Salomona w 24,13

Za kilka dni ukarze się na naszej stronie broszurka z  przepisami miodowych wypieków.