Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2014-15

Wieczór Paschalny w Bełku

W środę 25, marca mieliśmy możliwość uczestniczenia w wyjątkowym wieczorze. Parafia Ewangelicko Augsburska w Orzeszu oraz Zbór Chrześcijan Baptystów w Orzeszu zaprosiły nas na WIECZÓR PASCHALNY prowadzony przez pastora Kazimierza Barczuka.

tekst: Sylwia Adamus
zdjęcia: S. Adamus, St. Boczar

 

 

Uroczystość ta odbyła się w zabytkowym zajeździe "MAT", w miejscowości Bełk. Spotkanie to miało na celu przybliżyć nam zwyczaje żydowskie , które towarzyszyły Świętu Paschy.  Rok rocznie w czasie Wielkiego Tygodnia, przypominamy sobie, że Żydzi na wiosnę uroczyście obchodzili to święto, obchodził je także Jezus.  To przecież w czasie uczty sederowej-paschalnej został ustanowiony Sakrament Ołtarza. Mieliśmy wspaniałą możliwość uczestniczenia w takiej uczcie. Prowadzący - pastor Barczuk z pochodzenia jest Żydem  (chociaż dowiedział się o tym już jako dorosły człowiek) z wielkim pietyzmem starał nam się przybliżyć wszystkie obrzędy związane z tym świętem i wyjaśniał ich znaczenie.

Na pamiątkę dnia Nowego Roku (Dnia Sądu), dmie się w róg barani - SZOFAR - symbolizujący trąbę, która zabrzmi w Dniu Sądu - spotkanie rozpoczął dźwięk rogu. Święto Pesach (Święto Paschy) nazywane także Świętem Przaśników, to dzień, gdy wszystkie żydowskie rodziny wspominają jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Narodu Wybranego: wyprowadzenie Żydów z niewoli egipskiej, a zarazem początek nowego, wolnego życia.

Na naszych talerzach pojawiły się: Maca - przaśny chleb, gorzkie zioła, jajko, charoset, Karpas-szwykłe zioła. A oto jaka jest ich symbolika:

  • Maca -przaśny, bez zakwasu chleb, gdyż Izraelici uchodząc z Egiptu śpieszyli  się i nie zdążyli zrobić zaczynu i upiec normalnego chleba.W tygodniu poprzedzającym święto z żydowskich domów usuwa się wszystko, co kwaśne. Oznacza to, że należy zupełnie pozbyć się kwasu ze swoich rzeczy i ze swego umysłu. Symbolizuje to duchowe oczyszczenie się ze wszelkiego zła przed wejściem w nowy okres życia.
  • Gorzkie zioła (obecnie podaje się potarty chrzan, który wywołuje łzy) - przypominają o łzach, wielkim ucisku ludu w niewoli egipskiej.,
  • Charoset-potrawa z tartych jabłek, kruszonych migdałów, orzechów i wina - przypomina  glinkę zmieszaną ze słomą, z jakiej Żydzi wyrabiali cegły w Egipcie.
  • Karpas  zielone jarzyny (pietruszka) moczone w słonej wodzie ( łzy przelane przez Żydów w Egipcie) - przypomina hizop, którymi Izraelici naznaczali odrzwia domów, aby ominął ich anioł śmierci.
  • Jajko- symbol zbiorowego losu narodu, symbol płodności i woli przetrwania, na przekór wszystkim tym, którzy chcieli zniszczyć naród żydowski.

Przed każdym siedzącym przy stole sederowym stoi kielich wina. Podczas posiłku napełnia się je czterokrotnie. Symbolizują one cztery etapy ucieczki z niewoli egipskiej.

  • Kielich uświęcenia,
  • Kielich Sądu,
  • Kielich Odkupienia,
  • Kielich Chwały.

Mówiąc o kielichu odkupienia pastor Barczuk przypomniał nam, że ten kielich wzniósł  na swojej ostatniej wieczerzy Jezus i powiedział, że ten kielich to nowe przymierze w Jego krwi, która jest za nas wylana. Nasz Mesjasz przybył, zmarł, rozlał swoją krew, jako baranek paschalny, oferując każdemu, kto w Niego wierzy, wybawienie, odkupienie od grzechu.

W czasach, gdy w Jerozolimie stała Świątynia, każdy Żyd w święto paschy składał w ofierze baranka bez skazy. Gdy  Świątynia została zburzona, zamiast tego na pamiątkę tamtych ofiar Izraelici używają pieczonej kości baranka.

 

Dzięki temu spotkaniu każdy z uczestników, miał możliwość zapoznać się z historią Żydów , która tak mocno związana jest z naszymi największymi Świętami. Wielkim Czwartkiem, Wielkim Piątkiem i Wielkanocą. Myślę, że ten wieczór pozwolił nam lepiej zrozumieć sens tych Świąt i ich wagę. Na nowo przypomniał, że Bogu zawsze zależało na wybawieniu swego ludu. Że był w stanie poświęci nawet swego Syna by nas ludzi przywieźdź do Królestwa Niebieskiego.