Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2015-16

W Mikołowie o księżnej Daisy

W pewnym sensie w związku z przygotowaniami do organizowanej przez mikołowską parafię wycieczki na Dolny Śląsk, w której programie znalazło się zwiedzanie zamku Książ - mieliśmy okazję wysłuchania ciekawego wykładu p. dr Bronisławy Jeske-Cybulskiej pt Księżna Daisy, pani na Książu i Pszczynie.

Na zdjęciu: księżna na ławeczce - z pszczyńskiego Rynku

 

 

 

zdjęcia: Krystyna Kocjan

(z Wikipedii ...)

Księżna Daisy (nazywana też Sisi) to Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, ur. jako Mary Theresa Olivia Cornwallis-West (ur. 1873). Pochodziła ze znanej, angielskiej rodziny arystokratycznej. Dzieciństwo spędziła w zamku Ruthin w północnej Walii i w dworku Newlands. Była blisko związana z dworem króla Edwarda VII i Jerzego V, spokrewniona z największymi domami arystokratycznymi Wielkiej Brytanii. Jej brat, Jerzy, był ojczymem Winstona Churchilla. Uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet epoki edwardiańskiej.

W 1891 r. poślubiła księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga, jednego z najbogatszych arystokratów niemieckich. Ślub odbył się w londyńskim Opactwie Westminsterskim z błogosławieństwem królowej Wiktorii, a świadkiem był m.in. późniejszy król Anglii – Edward, ks. Walii.

Po ślubie zamieszkała na zamku w Książu, ale z czasem bardziej ceniła sobie pałac w Pszczynie. Wiele uwagi i serca poświęcała też pałacykowi myśliwskiemu w pobliskich Promnicach.

Podczas I wojny światowej Daisy pomagała rannym żołnierzom w szpitalu polowym niezależnie od tego, po której stronie walczyli. Pracowała w pociągach sanitarnych na frontach serbskim, francuskim i austriackim. Słała apele do rządów o ludzkie traktowanie jeńców wojennych. Fakt ten, jak i jej angielskie pochodzenie sprawiły, że próbowano zakazać jej działalności charytatywnej.

W okresie międzywojennym mieszkała przede wszystkim w Monachium oraz okresowo na Lazurowym Wybrzeżu, ale w 1935 r. powróciła do Książa, gdzie zamieszkałą w skrzydle budynku bramnego.

Podczas II wojny światowej starała się pomagać więźniom usytuowanego w pobliżu Wałbrzycha obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, dostarczając im paczki żywieniowe. W związku z tymi działaniami księżna Daisy von Pless i z powodu wrogości lokalnej ludności niemieckiej została w 1941 r. przez nazistów wysiedlona z Książa, który został zarekwirowany.

Daisy pierwotnie pochowano w mauzoleum rodzinnym znajdującym się w parku zamkowym Książa, który został splądrowany. Jej szczątki przeniesiono do otaczającego teren mauzoleum parku a następnie na parafialny cmentarz ewangelicki w Szczawienku. W latach osiemdziesiątych XX w. podzielił on losy wielu innych niemieckich nekropolii z terenu Dolnego Śląska: został zrównany z ziemią, bez przeniesienia znajdujących się na nim szczątków, a później wybudowano tam osiedle domów jednorodzinnych.