Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2015-16

Dialog Polska-Niemcy

Berlin, Wystawa Polacy i Niemcy - Historie Dialogu
- Dwa symbole pokazują, jak bardzo są powiązane stosunki polsko-niemieckie: ...

 

przed budynkiem naszego parlamentu został wkopany kawałek stoczni gdańskiej, a w Krzyżowej stoi kawałek muru berlińskiego – mówił prof. dr Norbert Lammert, przewodniczący Bundestagu, otwierając 31 maja w parlamencie w Berlinie wystawę „Polacy i Niemcy - Historie Dialogu”.

Przypomina ona trudne dekady odbudowywania wzajemnego zaufania po drugiej wojnie, od Memorandum Wschodniego Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego  i pamiętnego listu polskich biskupów do biskupów niemieckich z 1965 r. po Traktat o dobrym sąsiedztwie z 1991 r. Jednym z ważniejszych wydarzeń na drodze do obopólnego porozumienia była Msza Pojednania w Krzyżowej w 1989 r.

- Premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl w drodze do Krzyżowej modlili się wówczas w świdnickim Kościele Pokoju, a w 2014 r. kanclerz Angela Merkel i premier Ewa Kopacz wzięły tu udział w ekumenicznej modlitwie o pokój, w 25. rocznicę Mszy Pojednania – przypomina ks. bp Waldemar Pytel, jeden z uczestników wernisażu i członek Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, która przygotowała ekspozycję wspólnie z Muzeum Historii Polski.

Biskup Pytel zaprosił do Kościoła Pokoju prof. Lammerta i Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu RP. - Pojednanie stało się możliwe dzięki zaangażowaniu pojedynczych osób i Kościołów – przyznał marszałek. Wystawę można oglądać w sali Paul-Löbe przy Konrad-Adenaeur-Str.1 do 17 czerwca

 

@luteranie.pl

zob. też: