Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2016-17

Śladami Lutra

Tradycyjnie już konfirmacyjna młodzież Diecezji Katowickiej wyrusza we wrześniu na wycieczkę: "Śladami Lutra".

I w tym roku grupa konfirmantów z naszej parafii w niej uczestniczyła. Wyjazd ten pozwala młodym ludziom poszukiwać swych ewangelickich korzeni i tożsamości. Zetknąć się z miejscami, o których uczyli się na lekcjach religii i nauki konfirmacyjnej.

Na wyjeździe zwiedzili miasto narodzenia Marcina Lutra - Eisleben, z muzeum narodzin, muzeum śmierci i kościołem św. Andrzeja oraz Piotra i Pawła. W Wittenberdze nocowali w schronisku młodzieżowym w samym centrum miasta, mieli, więc możliwość dokładnego jego zwiedzenia. Byli w kościele miejskim, zamkowym(tam w niedziele odprawione było dla nich specjalne nabożeństwo), widzieli drzwi, na których przybił swoje tezy reformator, dom Lutra i dom Melanchtona. Grali w grę miejską, w której musieli wykazać się sprytem, ale też wiedzą na temat naszego kościoła. Był też czas na rozmowy, dyskusje, modlitwy. Cała grupą opiekowało się czterech księży: ks. Jan Raszyk, ks. Marcin Brzóska, ks. Marcin Makula i ks. Tymoteusz Bujok - Diecezjalny Duszpasterz Młodzieżowy. Warto też dodać, że grupie towarzyszyła ekipa Telewizji Katowice, która zmontuje reportaż z tego wyjazdu.

Myśl, że ta wycieczka przybliżyła młodym ludziom postać i dzieło Marcina Lutra, a także jego współpracowników. Młodzież dowiedziała się wiele o Reformacji, ale na własne o czy zobaczyła miejsca gdzie miała ona początek. Ważnym aspektem tych wyjazdów jest to, że przez trzy dni przebywają w swoim ewangelickim gronie. Nawiązują znajomości i przyjaźnie. Myślę, że po tym wspólnym wyjeździe chętniej będą uczestniczyć we wszelkich organizowanych dla nich imprezach.

S.A.

Wycieczka w zdjęciach Mateusza Adamusa

i w relacji zamieszczonej na stronie PEA w Jastrzębiu Zdroju >>>