Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2016-17

Karpacz, Wang, Śnieżka

W dniach 14-16 października 2016 roku grupka naszych parafian uczestniczyła w wyjeździe na Dolny Śląsk.

Organizatorem wyjazdu była Parafia Ewangelicko-Augsburska w Mikołowie, dołączyły do niej: Zabrze oraz Tychy.

Pierwszego dnia wycieczkowicze zwiedzili Afrykarium, znajdujące się na terenie ZOO we Wrocławiu i prezentujące ekosystemy wodne oraz lądowe fauny Afryki. Niezwykłe wrażenie wywarł na wszystkich fragment ekspozycji w którym różnorodne wielobarwne ryby, płaszczki, żółwie dosłownie przepływały nad głowami zwiedzających. Równie ciekawym miejscem okazała się Motylarnia z fruwającymi wokół zwiedzających dużymi, kolorowymi motylami. ZOO jest bardzo atrakcyjne, zwierzęta przebywają w nim w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych.

Po zwiedzeniu Afrykarium i ZOO nastąpił przejazd do Karpacza, gdzie po obiadokolacji ksiądz proboszcz z Mikołowa Kornel Undas odprawił nabożeństwo wieczorne w kościele Wang.

Drugiego dnia, po śniadaniu uczestników wyjazdu czekały dalsze atrakcje: zwiedzanie nieczynnej już kopalni uranu w Kowarach oraz przejazd do Szklarskiej Poręby, skąd krzesełkową Koleją Linową Ski Arena zaplanowano dotarcie na Szrenicę. Podczas podróży można było podziwiać pokryty śniegiem szczyt Snieżki oraz Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i Kaczawskie. Istniała także możliwość indywidualnego wejścia na szczyt Szrenicy. Po powrocie do Karpacza i zjedzeniu obiadokolacji odbył się wieczorek integracyjny.

Trzeci dzień rozpoczął się śniadaniem, pakowaniem oraz przejazdem na nabożeństwo do kościoła Wang. Po nabożeństwie można było wędrować po Karpaczu. Ponieważ pogoda nieco pokrzyżowała poczynione wcześniej plany, zamiast zwiedzania okolicznych zamków i pałaców zaplanowano wizytę w Hucie Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach, gdzie uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć niezwykle interesujący proces produkcji i obróbki wyrobów z kryształu.

Kolejnym punktem programu była wizyta w odrestaurowanym z zewnątrz ewangelicko- augsburskim kościele Zbawiciela w Jeleniej Górze - Cieplicach. Ksiądz proboszcz Sebastian Kozieł przedstawił krótką historię parafii oraz kościoła i umożliwił zwiedzanie tej świątyni. Kościół jest piękny, ogromny i ma nietypowy, barokowy wystrój. Odbywają się w nim liczne imprezy, między innymi Cieplickie Koncerty Organowe. Chętni uczestnicy wyjazdu wpisali się do Księgi Gości. Po pobycie w kościele Zbawiciela i spacerze po Cieplicach pozostał już tylko powrót do domu.

Serdecznie dziękujemy organizatorom wyjazdu za niezapomniane przeżycia i czekamy na kolejne propozycje wyjazdowe.

Beata Tondyra