Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2017-18

Reformacja zmieniła podejście do człowieka

Bp. Samiec podczas konferencji poprzedzającej centralne obchodu Jubileuszu.

"Reformacja zmieniła podejście do człowieka, do jego upodmiotowienia" - podkreślał bp Samiec. Wskazywał, że w jej świetle, "człowiek jest odpowiedzialny za swoje życie, za swoje postępowanie przed Bogiem i przed tymi, którzy są w jego pobliżu czyli za swój Kościół i za lokalną społeczność".

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przypomniał, że uroczystości jubileuszowe z okazji 500-lecia Reformacji, w różnych okresach, odbywają się w całym kraju, a trzy województwa: dolnośląskie, śląskie i warmińsko-mazurskie ogłosiły rok 2017 Rokiem Reformacji. Nawiązując do centralnych uroczystości w Warszawie hierarcha wskazał, że towarzyszyć będzie im m.in. konferencja naukowa "500 lat Reformacji - tradycja, dziedzictwo, teraźniejszość", która odbędzie się w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się z kolei uroczysta sesja jubileuszowa z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

W Lublinie z kolei - w dniach 29-31 października - zaplanowano Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny "Lublin - miasto zgody religijnej 2017".

zob. więcej: @dzieje.pl