Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Wydarzenia z lat 2018-2019

Czterdzieści lat minęło

taki tytuł został nadany spotkaniu ...

byłych uczestników popularnych młodzieżówek w Mikołowie, Tychach i Orzeszu. Dlatego 40 lat, bo w roku 1978 po wielu latach jakiejkolwiek pracy młodzieżowej w naszych parafiach, dzięki,  wtedy praktykantowi, ks. Tadeuszowi Szurmanowi zostały one reaktywowane.

Spotkania te z bardzo wielu powodów były dla nas bardzo ważne. Tworzyliśmy wspaniałą grupę rówieśniczą, dzięki zjazdom i obozom poznawaliśmy młodzież z innych parafii naszego kościoła, na Studiach Biblijnych poznawaliśmy Boga, śpiewaliśmy nowe pieśni tzw. młodzieżowe, realizowaliśmy różne pomysły i projekty, były to zespoły muzyczne, wieczory poezji, zajęcia sportowe, praca z dziećmi. Tworzyły siię pary i zawierane zostawały małżeństwa. Był to dla nas czas magiczny, który wyrył na naszym życiu znaczące  piętno. Sprawił , że jesteśmy dalej w naszym kościele , dalej w nim pracujemy i znajdujemy w nim  swoje miejsce. Tradycją już się stało , że co 10 lat świętujemy jubileusz, za każdym razem spotykając się gdzieś indziej.

W tym roku obchodziliśmy nasze święto w tyskim kościele. Zebrało się nas około 60 osób, najwięcej tych, z pierwszej grupy młodzieżowej. 

Rozpoczęliśmy nabożeństwem ze Spowiedzią i Komunią Św. Śpiewaliśmy tz. liturgię młodzieżową, przy której tworzeniu niemały wkład miał   wiele lat temu zespół SDG z Mikołowa.

Ksiądz Henryk Reske, który wygłosił kazanie wspaniale porównał 40 lat naszych spotkań, z 40-toma laty wędrówki Izraelitów po pustyni.

W czasie naszego spotkania był czas na wysłuchanie koncertu  śpiewaczki operowej Doroty Gibiec- Kurowskiej (oczywiście byłej uczestniczki naszych spotkań), ale obejrzeliśmy też prezentację zdjęć, która przypomniała nam co na przestrzeni tych lat robiliśmy. Było przy tym wiele śmiechu , radości i wspomnień. Niekiedy i łezka nostalgii zakręciła się w oku.

Trzeci blok spotkania poświęciliśmy uwielbieniu Boga. Przecież to On dał nam ten czas i Jemu zawdzięczamy tamte piękne chwile. Wysławialiśmy Boga śpiewając pieśni ze śpiewniczka " Chwalmy Pana" (tak jak przed wielu laty). Wysłuchaliśmy rozważania tyskiego proboszcza ks. Marcina Koniecznego, a także poezji pisanej przez nasze koleżanki Annę Plinta - Wawrzyniak i Joannę Piszczek (Dusza). Był też akcent bardziej młodzieżowy Dominika Centner z akompaniamentem na klawiszach Tomasza Marcola zaśpiewała kilka pieśni. To, że byli długo oklaskiwani świadczy o tym, że dali na prawdę wspaniały koncert.

Wspólną pieśnią  w kręgu "Cichy zapada zmrok" zakończyliśmy nasze spotkanie w kościele.

Był jednak jeszcze czas na wspólne biesiadowanie przy  suto zastawionych stołach i (tak jak przez cały dzień) wzajemnych rozmowach.

Był to wspaniały czas, jakby namiastka  chwil młodości. Stwierdziliśmy , że znów musimy się spotkać, ale tym razem chyba za 5 lat. Bo czas, niestety ,biegnie nieubłaganie.

S.A.
zdjecia: Mateusz Adamus

zob. też: