Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Wydarzenia z lat 2019-20

Kolejna wycieczka z Pawłem Nalepą

12go i 13go pażdziernika - (mimo, że z Dąbrowy Górniczej) WARTO!

Z esemesa Pawła Nalepy

 Z czterech wycieczek po Zagłębiu i samym Sosnowcu zostały jeszcze trzy, w tym dwie w najbliższą sobotę i niedzielę. Sobotnia, całodniowa, autokarowa, za dwa złote i pięćdziesiąt groszy od osoby. ... Jest też wydarzenie na FB.

Zaglądam na stronę sosnowieckiej Parafii i czytam:

Pierwsza wycieczka (już się odbyła)

Druga wycieczka odbędzie się w sobotę 12 października i będzie wycieczką pieszo-autokarową. Wycieczka rozpocznie się zbiórką o godz. 8:00 pod pomnikiem Staszica w Dąbrowie Górniczej (naprzeciwko Muzeum Miejskiego „Sztygarka"). Wycieczka potrwa ok. 10,5 godzin. W tym czasie uczestnicy zwiedzą dąbrowskie Muzeum Miejskie (płatne dodatkowo 2,5 zł/osoba), zobaczą dawny kościół ewangelicki w Dąbrowie, a następnie udadzą się do podstawionego autokaru, aby zobaczyć ewangelickie ślady w Porębie, Zawierciu, Pilicy i Wierbce. Podczas wycieczki będzie istniała możliwość skorzystania z obiadu (płatne dodatkowo). Udział w wycieczce jest bezpłatny, jednakże wejście do Muzeum Miejskiego będzie możliwe tylko dla tych osób, które zapłacą za bilet wstępu. Koszt wstępu do muzeum to zaledwie 2,5 zł od osoby. Wejście do Muzeum nie jest obowiązkowe, ale zalecane, bowiem w Muzeum dowiemy się dużo o tym jak wyglądała Dąbrowa w XIX wieku, czyli w czasie gdy pojawiły się tutaj duże grupy ewangelików. Autokar po powrocie do Dąbrowy Górniczej pojedzie dalej do Sosnowca (możliwość wysiadania pod Dworcem PKP).

Trzecia wycieczka odbędzie się w niedzielę 13 października i będzie wycieczką pieszo-autobusową. Wycieczka rozpocznie się zbiórką o godz. 9:30 pod Mauzoleum Dietlów na cmentarzu ewangelickim w Sosnowcu. Wycieczka potrwa ok. 3,5 godziny. W tym czasie uczestnicy zwiedzą cmentarz ewangelicki w Sosnowcu, a następnie korzystając z komunikacji miejskiej (konieczne posiadanie biletu ZTM na 1 miasto lub ważnego biletu okresowego!), dojadą pod Pałac Schöna na Środulce. Po zwiedzeniu znajdującego się tam muzeum (dodatkowo płatne 3 zł/osoba), grupa zobaczy znajdujące się obok fabryczne osiedle patronackie. Udział w wycieczce jest bezpłatny, jednakże wejście do Muzeum w Sosnowcu będzie możliwe tylko dla tych osób, które zapłacą za bilet wstępu. Koszt biletu to zaledwie 3 zł od osoby (w tym oprócz wnętrz budynku zobaczymy dwie ciekawe wystawy czasowe). Wejście do Muzeum nie jest obowiązkowe, ale zalecane, bowiem w Muzeum dowiemy się dużo o rodzinie Schönów.

Czwarta wycieczka odbędzie się w sobotę 19 października i będzie wycieczką pieszo-autobusową. Wycieczka rozpocznie się zbiórką o godz. 14:45 na przystanku tramwajowym Niwka Kościół (stanowisko w kierunku Mysłowic) (wygodny dojazd zwłaszcza tramwajem nr 26 z centrum Sosnowca; możliwy dojazd także autobusami 18, 26, 35, 150 i 160 – przystanki Niwka Kościół lub Niwka Fabryka). Wycieczka potrwa ok. 3,5 godziny. W tym czasie uczestnicy zobaczą najstarszy grób chrześcijanina w Sosnowcu, posłuchają o niweckich ewangelikach, a następnie korzystając z komunikacji miejskiej (konieczne posiadanie biletu ZTM na 1 miasto lub ważnego biletu okresowego!), dojadą pod Park Sielecki. Grupa przejdzie nim do Zamku Sieleckiego, gdzie zwiedzi jego wnętrze i znajdujące się tam wystawy. Wycieczka jest całkowicie bezpłatna, bezpłatne jest również wejście do Zamku Sieleckiego.

Na wycieczkach prowadzonych przez Pawła już byłem. Na jednej sam - na drugiej z Romkiem Fengerem. Ciekawe, a Paweł nie tylko z niezwykłym znawstwem wybiera miejsca, w których podczas wycieczki się zatrzymujemy - w drodze też przekazuje też niezwykle ciekawe informacje, niektÓre takie, że z przerażeniem musiałe zrewidować swoje wiadomości co do których wydawało mi się, że wiem. Niezwykle frapująca przygoda.

sjb