Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

W naszej parafii

Wywiad z Maciejem Kiełbasińskim

- organizatorem Wakacyjnej Szkoły Biblijnej z Językiem Angielskim

Red.TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z osobami, które są aktywne w naszej parafii. Ty, mimo, że mieszkasz wiele tysięcy kilometrów od naszych Tychów, nadal jesteś zaangażowany w działalność naszej parafii. Czy zgodzisz sie na przeprowadzenie wywiadu z Tobą?

Maciej Kiełbasiński:  Tak. 

Red.TE: Na początku kilka słów o Tobie. Przeprowadzając wywiady z parafianami  najczęściej  wywodzą się oni z jakiegoś innego regionu Polski, a korzenie zapuszczają w Tychach. U Ciebie sytuacja jest wskroś odmienna. Wiem , że przez pewien czas byłeś tyszaninem. Dziś mieszkasz w USA. Opowiedz  nam, jak to się stało, że wylądowałeś na drugiej półkuli świata?

Maciej Kiełbasiński: Jestem Tyszaninem z krwi i kości i zawsze nim pozostanę. Tu się urodziłem, mieszkałem i chodziłem do szkół (SP 37 i Norwid). Z Tychów wyjechałem dopiero na studia do Nowego Sącza.

Tam, na uczelni, poznałem moją przyszłą żonę - Wiolę. Ja kończyłem amerykańskie studia magisterskie. Wiola natomiast kończyła drugi rok licencjata. W którymś momencie przyszedł nam do głowy pomysł żeby spróbować sił za oceanem. Wiola miała tam rodzinę a ponieważ studiowaliśmy na amerykańskiej uczelni, nie było problemu się przepisać. Tak w sumie w ciągu kilku tygodni załatwiliśmy bilety, formalności i w lecie wylecieliśmy.

Red.TE: A teraz kilka słów o rodzinie?

Maciej Kiełbasiński:

Mój brat dalej mieszka w Polsce. Parę lat temu przeprowadził się z Tychów do Chorzowa, ze względu na łatwiejszy dojazd do pracy. Rodzice niestety już nie żyją. Siostra mojej mamy mieszka w Katowicach. Mam też kuzynów w Tychach, Katowicach, Dolnym Śląsku, w sumie w całej Polsce.

Żonę i syna już znacie. Oboje już dwukrotnie brali udział w naszym obozie letnim. Przemek w tym roku kończy 6 klasę w szkole ewangelickiej przy naszej parafii. Do tego uczy się w polskiej szkole, gra w szkolnej drużynie koszykówki a w lecie razem ze mną ściga się w triathlonach.

Wiola pochodzi z kielecczyzny. Na co dzień kieruje firmą która robi podzespoły do m.in. motocykli Harleya. Od roku jest też w naszej radzie parafialnej.

Red.TE: Mieszkasz w Stanach, a jednak nasza parafia jest Ci bliska, dobrze orientujesz się w tym, co się u nas dzieje. Angażujesz się w jej  działalność. Opowiedz nam, jak trafiłeś do tyskiej ewangelickiej parafii i kiedy to było.

Maciej Kiełbasiński: Pochodzę z rodziny katolickiej. Jednak od dziecka zawsze coś mi nie pasowało w KK. Jeszcze w liceum opuściłem KK. W „odkryciu” KEA pomogła mi pośrednio moja nauczycielka historii z liceum. Bardzo obiektywnie i rzeczowo mówiła o Reformacji. Do tego moi sąsiedzi oraz bardzo bliscy znajomi moich rodziców byli ewangelikami.

Będąc już na studiach, trafiłem do kościoła w Katowicach. To było zaraz przed Bożym Narodzeniem. Tam miałem pierwsze rozmowy z biskupem Szurmanem. On mnie skontaktował z księdzem Grossem. Po kilku miesiącach, na wiosnę, dokonałem konwersji w Tychach. Romek Fenger był moim świadkiem. Niedługo potem wyleciałem do USA. Ale kontakt się na szczęście nie urwał. Przez wszystkie lata korespondowałem z księdzem Grossem, aż do jego śmierci.

Red.TE: Gdy zamieszkałeś w USA na pewno szukałeś , jakiegoś miejsca, gdzie mógłbyś wyznawać Boga, angażować się religijnie. Opowiedz kilka słów o parafii do której teraz należysz.

Maciej Kiełbasiński: Dość długo szukałem miejsca gdzie czułbym się dobrze. To chyba dlatego że wybór był dość duży. W mojej okolicy jest kilkanaście (jeśli nie kilkadziesiąt) kościołów ewangelickich, należących do ELCA jak i LCMS. Przez kilka lat przechodziliśmy od parafii do parafii.

Kościołem p.w. Św. Piotra (St Peter Lutheran Church, Schaumburg, IL) zainteresowałem się przez przypadek. Moją uwagę przyciągnęła parafialna szkoła podstawowa i gimnazjum funkcjonująca nieprzerwanie od połowy XIX wieku. Po uczestnictwie w kilku nabożeństwach, wiedziałem że „jestem w domu”.

Parafia ma dwóch pełnoetatowych księży. Proboszcz – Jerry Hays pochodzi z Teksasu. Jego żona jest nauczycielką. Mają jednego syna (Noah) który w tym roku zaczął studia. Historia Jerry’ego jest dość tragiczna. Kilkanaście lat temu stracił dwóch synów. Wikariuszem jest Greg Hintz, również z Teksasu, choć w jego mowie tego nie słychać. Wraz z żoną Sarą wychowują 10 dzieci, z czego 6 jest adoptowanych.

W parafii mamy w tym momencie około 1,700 – 1,800 osób. Z czego 500-700 regularnie uczęszcza na nabożeństwa (jedno sobotnie oraz trzy niedzielne). Od prawie roku, nasze nabożeństwa są również dostępne w Internecie.

Do szkoły uczęszcza ponad 200 uczniów od najmłodszych – przedszkolaków do najstarszych 8-klasistów.

Nasza parafia pod wieloma względami jest parafią misyjną. Regularnie organizujemy wyjazdy do Ugandy, Haiti, no i oczywiście Polski. Do tego mamy w ramach parafii, zbór Telugu (Indie). Organizuje też dużo lokalnych wyjazdów misyjnych, zarówno dla młodzieży jak i dorosłych.

Red.TE: Interesuje nas kim jesteś z zawodu i gdzie pracujesz?

Maciej Kiełbasiński: Z wykształcenia jestem ekonomistą. Obecnie pracuję dla dość dużej firmy inwestycyjnej o luterańskich korzeniach – Thrivent. Do moich obowiązków należy doradztwo inwestycyjne i podatkowe oraz edukacja finansowa. Pomagam również w planowaniu darowizn i działalności charytatywnej.

Od kilkunastu lat prowadzę też swoje małe studio fotograficzne. Tu zajmuję się głównie fotografią portretową. Jest to dla mnie taka odskocznia od codziennych obowiązków.

Red.TE: Powiedziałaś już nam czym parasz się zawodowo, ale na pewno masz jakieś pasje i hobby. Opowiedz nam o tym. Jak je realizujesz i co ci one dają?

Maciej Kiełbasiński: Moje największe pasje to góry i fotografia. Górami zaraziłem się jeszcze w szkole podstawowej po wyjazdach w Beskidy i  Tatry. Teraz podróżuję głównie w Góry Skaliste w Colorado oraz Dymne w Tennessee. Niestety, Illinois jest tak niefortunnie położone, że każdy wyjazd to przynajmniej 9-15 godzin jazdy samochodem. Najbliższa zaplanowana podróż (już w kwietniu) to Park Narodowy Zion w stanie Utah. Tam już muszę lecieć samolotem. Mam też nadzieję że uda mi się w tym roku pochodzić po polskich i słowackich górach, jeśli tylko uda nam się przylecieć w wakacje.

Natomiast fotografia, po za dodatkowym źródłem dochodu, pozwala mi dokumentować moje górskie wyprawy.

Wciągnąłem się też bardzo w zawody triathlonowe i bieganie. Od kilku lat startuję w wyścigach. Niestety, ze względu na COVID, większość z nich od zeszłego roku została odwołana.

Red.TE: Na wstępie mówiłam o tym, że angażujesz sie w działalność naszej parafii. To dzięki Tobie, przez trzy lata , w czasie letnich wakacji organizowana była SZKOŁA BIBLIJNA z JĘZYKIEM ANGIELSKIM  dla dzieci i młodzieży. Były to wspaniałe imprezy, przez wszystkich uwielbiane. (Niestety pandemia zablokowała nam dalsza realizację tego pomysłu).  Opowiedz, jak zrodził się ten pomysł i jakie przygotowania musieliście przedsięwziąć, by przyjechać z grupą amerykańskich parafian, tu, do Tychów, by prowadzić zajęcia dla dzieci w naszym kościele?

Maciej Kiełbasiński: Bardzo mi miło, że obozy były tak pozytywnie odebrane. Byłem (i dalej jestem) pod ogromnym wrażeniem zaangażowania tyskich parafian. Gdyby nie Wy, to by się nigdy nie udało!

Sama koncepcja zrodziła się przy kawie u księdza Marcina. To było jesienią 2015 roku. Moja mama właśnie umarła, więc przyleciałem do Polski załatwiać formalności pogrzebowe. Któregoś dnia, Marcin zaprosił mnie do siebie na pogawędkę.  I tak sobie snuliśmy plany, żeby kiedyś docelowo zrobić „jakąś wymianę” między parafiami w Tychach i Schaumbugu. Po powrocie do USA zacząłem podsuwać różne pomysły Gregowi i Jerry’emu, ale nie trafiły na podatny grunt. Byliśmy wtedy zaangażowani w Haiti, Etiopii i Ugandzie.

Temat odżył na początku 2017 roku. Greg znalazł artykuł o wakacyjnych obozach w Polsce organizowanych przez Synod Kościoła. Szybko doszliśmy do wniosku, że sami też możemy coś takiego zorganizować. Po kilku telefonach do Marcina, i zgodzie Jerry’ego, zacząłem kompletować zespół i planować zajęcia.

Mieliśmy szczęście, albo raczej pomoc z góry ;) , bo w pierwszej grupie były osoby z ogromnym doświadczeniem: 3 księży (Greg, Kevin i Mark), Anne Marie, która od dawna prowadzi u nas Szkółkę Niedzielną oraz Laura, kierująca od lat Vacation Bible School w swojej parafii.

Mark miał dużo materiałów do lekcji angielskiego, bo prowadził kiedyś zajęcia ESL (English as a Second Language). On praktycznie stworzył cały plan zajęć (część powstała w samolocie z Berlina do Krakowa).

Plan zajęć biblijnych oparliśmy na naszym wakacyjnym VBS, w którym co roku uczestniczy około 300-400 dzieci. Pomoce naukowe, plakaty – to wszystko udało nam się użyć ponownie. Choć, tu taka mała ciekawostka, jeździłem po kilku parafiach żeby to wszystko skompletować, bo paru rzeczy brakowało.

Koszulki, płyty z muzyką i niektóre przybory, kupiliśmy za fundusze zebrane dzięki szczodrości parafian z Schaumburga. Bardzo nas wsparli w czasie organizowanych zbiórek „Polish Grill” oraz „Paint night”.  

Red.TE: Wakacyjna Szkoła Biblijna to dla naszej parafii wspaniały czas. Nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. W związku  z tym, że gościmy Was w naszych domach. Dajemy nocleg, staramy sie Wam pokazać trochę Polskę zawiązały się między nami prawdziwe przyjaźnie i przykro nam, że pandemia zablokowała nasze wspólne kontakty. Mamy nadzieję, że wszyscy nasi znajomi są zdrowi i radzą sobie z covidowymi trudnościami.

Maciej Kiełbasiński: Tak, COVID pokrzyżował nam plany w zeszłym roku. Niestety, w tym też nie będziemy w stanie nic zorganizować. A wiem że kilka osób z niecierpliwością czeka na zniesienie obostrzeń i poprawę sytuacji. Tak bardzo chcą wrócić do Polski.

Ale jak wspomniałaś, przyjaźnie pozostają. Jesteśmy w stałym kontakcie. Miło nam też było gościć dwa lata temu tyską młodzież. Mam nadzieję że nas jeszcze odwiedzicie!

Red.TE: Z powodu covidowych obostrzeń cześć naszej parafialnej działalność przeniosła się na łącza internetowe. Wiem, że  jesteś aktywnym ich obserwatorem. Powiedz coś na temat tej nowej dla nas aktywności, z pozycji kogoś, kto może dołączyć do naszej społeczności w każdą niedzielę.

Maciej Kiełbasiński: Pamiętam pierwsze lata w USA. Ciężko mi było cokolwiek znaleźć w Internecie. Były czasem jakieś transmisje nabożeństw (chyba) z Wisły. Raz czy dwa udało mi się uczestniczyć w nabożeństwie transmitowanym przez radio internetowe. Głównym problemem było to, że generalnie wszystko było na żywo. Więc przy różnicy czasu (-7 godzin), na nabożeństwo o 10 rano w Polsce, musiałem wstać o 3 w nocy.

Teraz, nie tylko mogę wziąć udział w nabożeństwie, ale do tego w moim, tyskim! No i nie muszę się budzić w środku nocy, bo YouTube jest dostępny całą dobę ;)

COVID, pomimo oczywistych negatywnych konsekwencji, spowodował, że kościoły inwestują w technologię aby dotrzeć do ludzi i głosić Słowo Boże. Schaumburg i Tychy przeszły w tej sferze tą samą drogę. Obyśmy że z niej nie zeszli.

Red.TE: Pytanie trochę mało dyskretne, ale jeżeli wrócą bardziej normalne czasy, planujecie znów organizowanie Wakacyjnej Szkoły Biblijnej?

Maciej Kiełbasiński: Mam nadzieję, że z Bożą pomocą, w 2022 roku Wakacyjna Szkoła Biblijna powróci do Tychów.

A w międzyczasie, szykujemy małą niespodziankę na maj. Więc słuchajcie uważnie ogłoszeń księdza Marcina ;)

Red.TE: Z perspektywy, innego kontynentu, innego kraju, innej parafii w której teraz jesteś członkiem, jak odbierasz naszą? Co Ci sie w niej podoba, a co radziłbyś nam  w niej zmienić i czego nam życzysz?

Maciej Kiełbasiński: Tyska parafia się rozwija, przychodzą nowi ludzie z zapałem do pracy, cały czas coś się dzieje. Gdybym nie miał kontaktu z Tychami przez te wszystkie lata, to parafii bym nie poznał. Tu się mówi „keep up the good work!” czyli „tak trzymać!”. Nic nie zmieniajcie, tylko róbcie dalej to co robicie. Ewidentnie przynosi to efekty.

Red.TE: Dziękując za rozmowę, dziękujemy za  to, że mimo odległości, która nas dzieli jesteś bardzo blisko nas w różnych poczynaniach. Dziękujemy za organizowanie imprez dla dzieci, za wsparcie finansowe, za pomysły i modlitwy. Życzymy Tobie i całej Twojej rodzinie Błogosławieństwa Bożego i radości z realizacji różnych pomysłów.

Parafianie

Wywiad z Panią Lidią Rosińską

Wywiad z Panią Lidią Rosińską

Red. TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z różnymi osobami z naszej parafii. Jest pani jedną ze starszych, ale bardzo aktywnych jej członkiń. Chcielibyśmy się dowiedzieć czegoś o Pani. Czy zgadza się Pani na wywiad? Lidia Rosińska: Tak. Red. TE: Nasza tyska parafia to głównie ludzie, którzy przyjechali tu skądś...

Czytaj więcej
Wanda Adamczyk - seniorka naszej parafii

Wanda Adamczyk - seniorka naszej parafii

Red. TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z różnymi osobami z naszej parafii. Jest pani jedną z najstarszych członkiń naszej społeczności. Przez wiele lat bardzo aktywnie brała Pani udział w życiu parafii. Chcielibyśmy się dowiedzieć czegoś o Pani. Czy zgadza się Pani na wywiad?           Wanda...

Czytaj więcej
Justyna Górnikowska-Bogucka i Andrzej Bogucki

Justyna Górnikowska-Bogucka i Andrzej Bogucki

Red. TE: Zazwyczaj redakcja „Tyskiego Ewangelika” przeprowadza wywiady z osobami, które pełnią w naszej parafii jakąś funkcję. Jednak działalność parafii, nie tylko z takich osób się składa. Jest wiele takich, które bardzo czynnie biorą udział we wszelkich aktywnościach parafii. Wy właśnie jesteście takimi osobami. Czy...

Czytaj więcej
Karolina i Bartosz Korusiewiczowie

Karolina i Bartosz Korusiewiczowie

  małżeństwo, które obsługuje internetową transmisję nabożeństw Red. T.E.: „Tyski Ewangelik” przeprowadza wywiady z osobami, które są aktywne w naszej parafii. Od niespełna roku podjęliście się obowiązku obsługi transmisji internetowych z naszego kościoła. Czy mogę z Wami przeprowadzić wywiad? Karolina i Bartosz: Tak. Red. T. E.: Nazwisko Korusiewicz w...

Czytaj więcej
Wywiad z Sylwią Adamus

Wywiad z Sylwią Adamus

redaktor „Tyskiego Ewangelika” W imieniu „Tyskiego Ewangelika” tym razem ‒ Stanisław Boczar: Czuję się niezręcznie – w końcu Ty założyłaś „Tyskiego Ewangelika” i Ty przeprowadziłaś, w imieniu redakcji, wszystkie trzydzieścikilka wywiadów. Ale pytanie muszę zadać: czy odpowiesz na kilka pytań? Sylwia Adamus: Bardziej niezręcznie to chyba ja się...

Czytaj więcej
Wywiad z Maciejem Kiełbasińskim

Wywiad z Maciejem Kiełbasińskim

- organizatorem Wakacyjnej Szkoły Biblijnej z Językiem Angielskim Red.TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z osobami, które są aktywne w naszej parafii. Ty, mimo, że mieszkasz wiele tysięcy kilometrów od naszych Tychów, nadal jesteś zaangażowany w działalność naszej parafii. Czy zgodzisz sie na przeprowadzenie wywiadu z Tobą? Maciej...

Czytaj więcej
Monika Byrtek - prowadzi zespół parafialny

Monika Byrtek - prowadzi zespół parafialny

Red.TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z osobami, które robią coś w naszej parafii. Ty podjęłaś się trudu prowadzenia zespołu parafialnego, a także w ubiegłym roku zorganizowałaś akcję pieczenia ciasteczek dla seniorów. Nie znamy Cię i chcielibyśmy się czegoś dowiedzieć o Tobie. Czy zgadzasz się na...

Czytaj więcej
Wywiad z panią Agnieszką Tabor

Wywiad z panią Agnieszką Tabor

Wywiad z panią Agnieszką Tabor Red.TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z osobami, które są aktywne w naszej parafii. Razem ze swoimi dzieciakami czynnie bierzesz udział w życiu parafii. Chcielibyśmy się czegoś dowiedzieć o Tobie. Czy zgadzasz się na wywiad? Agnieszka Tabor: Tak. Red. TE: Na początku kilka słów o...

Czytaj więcej
Rozmowa z Mironą Siąkowską

Rozmowa z Mironą Siąkowską

Red.TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z osobami, które są aktywne w naszej parafii. Bierzesz bardzo czynny udział w wielu organizowanych u nas imprezach. Zawsze możemy liczyć na Twoją pomoc. Chcielibyśmy się czegoś dowiedzieć o Tobie. Czy zgadzasz się na wywiad? Mirona Siąkowska: Tak. Red.TE: Wiem, że mieszkasz...

Czytaj więcej
Wywiad z Krystyną Boczar

Wywiad z Krystyną Boczar

- dobrym duchem naszej parafii, która dba nie tyle o nasze  dusze ale i o ciała. Red.TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z osobami, które są aktywne w naszej parafii. Czy udzielisz nam wywiadu? Krystyna Boczar: Tak

Czytaj więcej
Adam Łazarski - członek Komisji Rewizyjnej

Adam Łazarski - członek Komisji Rewizyjnej

Red.TE: Zgodnie już z  tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z członkami Rady Parafialnej naszej tyskiej Parafii. Czy zgadzasz się na udzielenie nam wywiadu? Adam Łazarski: Tak.  Red.TE: Jeżeli dobrze pamiętam, z tyską radą parafialną jesteś związany juz kilka dobrych lat. Opowiedz nam coś o tym...

Czytaj więcej
Wywiad z Panią Małgorzatą Magner

Wywiad z Panią Małgorzatą Magner

Red.TE: Nie ma chyba tyskiego parafianina, który nie znałby Pani. Co niedzielę stoi Pani za stolikiem z literaturą i wraz z panią Heleną Kłosek sprzedaje literaturę i czasopisma. Zbiera wpłaty na różne listy, robi spisy chętnych na imprezy. Chcielibyśmy dowiedzieć się o pani czegoś więcej...

Czytaj więcej
Krystyna Niemiec - członek komisji rewizyjnej naszej parafii

Krystyna Niemiec - członek komisji rewizyjnej naszej parafii

Red.TE: Zgodnie już z  tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z członkami Rady Parafialnej naszej tyskiej Parafii. Czy zgadzasz się na udzielenie nam wywiadu? Krystyna Niemiec: Tak . Oczywiście lecz nie spodziewałam się, że to już moja kolej. Red.TE: Jesteś jednym z członków komisji rewizyjnej, która wchodzi w...

Czytaj więcej
Halina Pokorska - radna naszej parafii

Halina Pokorska - radna naszej parafii

Red.TE: Zgodnie z już tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się na udzielenie nam wywiadu? Halina Pokorska:  Tak  Red.TE: Wiem, że w radzie parafialnej działasz już jakiś czas, powiedz mi która to kadencja i co skłoniło Cię do...

Czytaj więcej
Jarosław Kurowski - radny naszej Parafii

Jarosław Kurowski - radny naszej Parafii

Red.TE: Zgodnie już z tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się na udzielenie nam wywiadu? Jarosław Kurowski: Tak, chociaż nie wiem, ile danych mogę ujawnić, żeby nie wejść w konflikt z ustawą o ochronie danych osobowych RODO. Red.TE: Na...

Czytaj więcej
Ewald Niemiec - radny naszej Parafii

Ewald Niemiec - radny naszej Parafii

Red.TE: Zgodnie z już tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się na udzielenie nam wywiadu? Ewald Niemiec: Tak  Red.TE: Wiem, że w radzie parafialnej działasz już jakiś czas, powiedz mi która to kadencja i co skłoniło Cię do...

Czytaj więcej
Barbara Kostrzewa - radna naszej Parafii

Barbara Kostrzewa - radna naszej Parafii

Red.TE: Zgodnie z już tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się pani na udzielenie  wywiadu? Barbara Kostrzewa:  Tak Red.TE: Na początek pytanie o sprawy związane z pełnieniem funkcji w naszej parafii. Którą kadencję jest pani  radną i co spowodowało...

Czytaj więcej
Adam Kocjan - radny naszej Parafii

Adam Kocjan - radny naszej Parafii

Red.TE: Zgodnie z już tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się na  udzielenie  wywiadu? Adam Kocjan:  Tak oczywiście Red.TE: Na początku chcę zapytać, którą kadencję jesteś radnym, jakie pełniłeś w niej funkcje i co spowodowało, że postanowiłeś do niej...

Czytaj więcej
Jerzy Gospodarek - radny naszej parafii

Jerzy Gospodarek - radny naszej parafii

Red.TE: Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, chcemy w Tyskim Ewangeliku przedstawić wywiady z wszystkimi radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się Pan na  udzielenie  wywiadu, Jerzy Gospodarek: Tak Red.TE: Na początku chcę zapytać, którą kadencję jest Pan radnym i co spowodowało, że postanowił Pan do niej kandydować? Jerzy Gospodarek: Jestem...

Czytaj więcej
Adam Adamus - radny naszej parafii

Adam Adamus - radny naszej parafii

Red.TE:Na poczatku tego roku została zaprzysiężona   nowa Rada Parafialna, wybrana przez zgromadzenie parafialne. Postanowiliśmy, że od tego numeru Tyskiego Ewangelika będziemy przeprowadzać wywiad z jednym z radnych. Alfabetycznie jesteś na pierwszym miejscu i to ciebie pierwszego spotkała ta przyjemność . Czy zgadzasz się na udzielenie ...

Czytaj więcej
Ryszard Jaworski - kurator naszej parafii (2002-2007)

Ryszard Jaworski - kurator naszej parafii (2002-2007)

Red.TE: W poprzednich numerach TE rozpoczęliśmy przedstawiać kuratorów naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Panem wywiad. Czy zgadza się Pan? Pan Ryszard Jaworski: Tak, zgadzam się.

Czytaj więcej
Dorota Kurowska - dyrygentka tyskiego chóru

Dorota Kurowska - dyrygentka tyskiego chóru

Red.TE: Tradycją naszego "Tyskiego Ewangelika" stało się, że w każdym numerze przeprowadzamy wywiad z kimś, kto uczestniczy w życiu parafii. Od roku jesteś dyrygentką naszego chóru. Chciałabym przeprowadzić z Tobą wywiad. Czy zgadzasz się? Dorota Kurowska: Oczywiście. Red.TE: Jak to się stało, że zostałaś dyrygentką tyskiego chóru? Dorota...

Czytaj więcej
Iwona Małajny - sekretarz Rady

Iwona Małajny - sekretarz Rady

Red.TE: Zgodnie z już tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się na udzielenie nam wywiadu? Iwona Małajny:  Oczywiście i jest mi bardzo miło. Red.TE: Na początek pytanie bardzo formalne. Pełnisz funkcję radnej pierwsza kadencję. Co sprawiło, że postanowiłaś do...

Czytaj więcej
Krystyna Kocjan - członek komisji rewizyjnej naszej parafii

Krystyna Kocjan - członek komisji rewizyjnej naszej parafii

Red.TE: Dotychczas przeprowadzałam wywiady z postaciami dosyć znanymi w naszej parafii. Byli oni znani i rozpoznawalni. Są jednak w parafii osoby bardzo aktywne, chętne do wszelakiej pomocy, jednak nie zawsze wszyscy kojarzą ich twarze. Taką właśnie osobą jest p. Krystyna Kocjan. Czy mogę zadać Ci...

Czytaj więcej
Ernest Adamus - pierwszy kurator naszej parafii (1983-1997) - wspomnienie

Ernest Adamus - pierwszy kurator naszej parafii (1983-1997) - wspomnienie

Jubileusz 20-lat poświęcenia kościoła i 32 lata od daty erygowania parafii to wystarczająco długi czas, by zacząć wspominać tych, którzy przyczynili się do ich powstania. Taką osobą był p. Ernest Adamus, pierwszy kurator naszej parafii, który tę funkcję pełnił od 1983 do 1997 roku. Niestety 15...

Czytaj więcej
Rozmowa z Martą Adamus

Rozmowa z Martą Adamus

Red.TE: W każdym numerze Tyskiego Ewangelika ukazuje się wywiad ze znana osobą w naszej parafii. Najczęściej rozmawiałam z osobami, które są w niej bardzo aktywne . Pomyślałam sobie, że warto byłoby porozmawiać z przedstawicielem młodego pokolenia. Wszak młodzież to nasza przyszłość. Marta czy zgodzisz się...

Czytaj więcej
Lucyną Kłosek -  prowadzącą szkółkę niedzielną

Lucyną Kłosek - prowadzącą szkółkę niedzielną

Red.TE: Razem z Mariolę Fenger i Joanną Widuch prowadzisz szkółkę niedzielną w naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Tobą króciutki wywiad. Zgadzasz się. Lucyna Kłosek: Tak. Oczywiście. Red.TE :Wiem , że nie jesteś rodowitą tyszanką. Skąd pochodzisz i jak trafiłaś do  naszej parafii? Lucyna Kłosek: Pochodzę z Zamarsk...

Czytaj więcej
Helena Kłosek - wywiad

Helena Kłosek - wywiad

Red.TE: Nie ma chyba tyskiego parafianina, który nie znałby Pani. Co niedzielę stoi pani za stolikiem z literaturą i wraz z panią Małgorzatą Magner sprzedaje literaturę i czasopisma. Zbiera wpłaty na różne listy, robi spisy chętnych na wycieczki. Chcielibyśmy dowiedzieć się o pani czegoś więcej...

Czytaj więcej
Monika Kionka - dyrygentka naszego chóru

Monika Kionka - dyrygentka naszego chóru

Red.TE: Dzień dobry. Tradycją naszego "Tyskiego Ewangelika" stało się, w każdym numerze przeprowadzamy wywiad z kimś, kto uczestniczy w życiu naszej parafii. Czy może tym razem Pani  udzielić nam odpowiedzi na kilka pytań? Pani Monika: Oczywiście Red.TE: Jest Pani dyrygentką naszego chóru. Jak do tego doszło ...

Czytaj więcej
Jadwiga Korusiewicz - nestorka naszej parafii

Jadwiga Korusiewicz - nestorka naszej parafii

Red.TE: W każdym wydaniu Tyskiego Ewangelika przeprowadzamy wywiad z jednym z członków Naszej Parafii. Były to rozmowy z pracownikami i działaczami, którzy mają istotny wkład w parafialne życie naszego kościoła. Pani także zalicza się do tego grona, gdyż przez wiele lat, poświęcała pani swój wolny...

Czytaj więcej
Andrzej Glajcar - kurator naszej parafii (1997-2002)

Andrzej Glajcar - kurator naszej parafii (1997-2002)

Red.TE: W poprzednim numerze TE rozpoczęliśmy przedstawianie kuratorów naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Panem wywiad. Czy zgadza się Pan? Pan Andrzej Glajcar: tak, oczywiście.

Czytaj więcej
Wiesław Siąkowski - kurator naszej parafii

Wiesław Siąkowski - kurator naszej parafii

Red.TE: W obecnej kadencji rady parafialnej jesteś kuratorem naszej parafii. Chcielibyśmy Cię poznać trochę bliżej. Mogę zadać parę pytań? Wiesiek: Oczywiście. Red.TE: Wiem, że pochodzisz z innej parafii . Od jak dawna jesteś tyszaninem i z jakiej parafii pochodzisz.?

Czytaj więcej
Stanisław Boczar - administrator parafialnej strony internetowej

Stanisław Boczar - administrator parafialnej strony internetowej

Red.TE: Ostatnio, jak to się u nas mówi, często "spadasz z ambony". Stworzyłeś i obsługujesz stronę internetową naszej parafii. Zajmujesz się graficznym składem gazetki "Tyski Ewangelik". Sporządziłeś wniosek o dotację na remont okien do Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, wcześniej zająłeś się likwidacją baraku, w...

Czytaj więcej
Irena Gospodarek - organistka w naszym kościele

Irena Gospodarek - organistka w naszym kościele

Red.TE:  Chyba wszyscy w naszej parafii znają Panią z widzenia, bo co tydzień zasiada pani przy organach i gra na nich w czasie nabożeństwa. Chcielibyśmy jednak  poznać  Panią trochę bliżej. Mogę zadać parę pytań? Pani Irena: Oczywiście. Red.TE: Czy jest Pani rodowitą tyszanką, czy pochodzi pani z...

Czytaj więcej
Mariola i Roman Fengerowie

Mariola i Roman Fengerowie

Red.TE: Pierwszy raz przeprowadzać będę wywiad z małżeństwem, ale chyba trudno byłoby rozdzielić Waszą działalność. Stąd pomysł aby porozmawiać z  Wami jednocześnie. Chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś o Was. Mogę zadać parę pytań? Mariola: Oczywiście. Red.TE: Wiem Romku, że ty jesteś tyszaninem z urodzenia. Powiedz gdzie poznałeś Mariolę...

Czytaj więcej