Bóg mówi: Dam wam serce nowe, i ducha nowego dam do waszego wnętrza. - Ez 36,26

W naszej parafii

Marzena Ferenc - radna naszej parafii

Red.TE: Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, chcemy w Tyskim Ewangeliku przedstawić wywiady z wszystkimi radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się na udzielenie  wywiadu,

Marzena Ferenc: Tak, oczywiście.

Red.TE: Na początku chcę za pytać, którą kadencję jesteś radną i Co spowodowało, że postanowiłeś do niej kandydować?

Marzena Ferenc:  Jestem radną drugą kadencję. Do kandydowania zachęcił mnie ksiądz Marcin, z którym jeszcze przed usamodzielnieniem się parafii rozmawialiśmy o jej przyszłości, możliwościach czy też wyzwaniach jakie przed nią stoją.  Bycie radną to duże wyróżnienie ale też ogromna odpowiedzialność . Cieszę się, że mogę być pomocną dla naszej parafii.

Red.TE: Opowiedz parafianom coś o sobie. Jakie masz wykształcenie. Jaki zawód wykonujesz. Gdzie mieszkasz i skąd pochodzi Twoja rodzina

Marzena Ferenc: Urodziłam się w Bielsku-Białej, dzieciństwo spędziłam w uroczej miejscowości na Podbeskidziu w Jaworzu. Tam też byłam konfirmowana.  W okresie młodzieńczym mieszkałam w Cieszynie. To był  czas głębszego rozwoju duchowego, spotkań młodzieżowych, wspólnych działań. W Cieszynie miałam przyjemność prowadzenia szkółki niedzielnej.  Pod moją opieką była grupa  dzieci w wieku przedszkolnym.  Pisałam także artykuły dotyczące zdrowia, a szczególnie profilaktyki do czasopisma wydawanego przez cieszyńską parafię.  W Cieszynie  do dzisiaj mieszka moja mama. Na studia wyjechałam do Katowic i poza niespełna 4 letnim okresem powrotu do Cieszyna moje dalsze życie powiązane jest już ze Śląskiem. W Katowicach skończyłam Śląską Akademię Medyczną Wydział Pielęgniarstwa,  następnie edukację zdrowotną na UJ oraz prawo administracyjne i zarządzanie na UŚ. Od ponad 16 lat pracuję w Urzędzie Miasta w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia. Moim głównym zadaniem jest kreowanie i koordynowanie polityki zdrowotnej. Realizuję przedsięwzięcia zdrowotne, które służą naszym mieszkańcom. Mieszkam w Tychach, w sąsiedztwie pięknego Jeziora Paprocańskiego.

Red.TE: A teraz kilka słów o swojej rodzinie.

Marzena Ferenc: Jestem mamą cudownej nastolatki. Jest ona dla mnie dużym darem i powodem do dumy. Klara kończy właśnie I klasę gimnazjum. Uczęszcza także do szkoły muzycznej i ogniska muzycznego. Gra wspaniale na saksofonie i od roku  także na wiolonczeli. Odnosi wiele sukcesów w dziedzinie nauk przyrodniczych. Jest  finalistką dwóch konkursów biologicznych, a w jednym z nich została laureatka. Zajęła 2 miejsce w Polsce pokonując ponad tysiąc gimnazjalistów. Jak wspomniałam już wcześniej moja mama mieszka w Cieszynie. Mam również siostrę, która niedawno przeprowadziła się do Tychów razem z rodziną.

Red.TE: Oprócz pracy zawodowej i pracy w parafii masz jakieś hobby. Powiedz nam kilka słów o nich:

Marzena Ferenc:  Nie będę ukrywać, że moje zainteresowania głównie  powiązane są z prącą, to bardzo szeroka i ciekawa dziedzina, więc w sposób naturalny wymaga większego nakładu czasu pracy aniżeli tylko sam angaż zawodowy. Wszelkie innowacyjne rozwiązania, projekty mogące służyć poprawie zdrowia człowieka wzbudzają moje ogromne zainteresowanie. Poza tym obie z Klarą kochamy przyrodę i zwierzęta, jesteśmy właścicielkami  czterech zwierzaków, a po wakacjach dołączy do nas jeszcze jedno. Lubię czytać książki, wykorzystuję ku temu każdą wolną chwilę, ponieważ jestem typem skowronka często rano, między  5.30 a 6.  Interesuję się uprawami ekologicznymi, kosmetykami naturalnymi oraz kuchnią wegetariańska, którą od dłuższego czasu stosujemy.  W wolnych chwilach piekę chleb.  Razem z córką lubimy morze i góry oraz  rowerowe wycieczki. Ponadto jeżeli tylko mamy czas jeździmy na różnego rodzaju koncerty i  spektakle teatralne.

Red.TE: Każdy z nas inaczej odbiera swoja parafię. Chciałabym abyś powiedziała kilka słów o niej. Jak  ją postrzegasz. Jak według Ciebie zmieniła sie ona w przeciągu  ostatnich lat. Co Ci się w niej podoba. Jakie widzisz w niej wartości. Co daje ci przynależność do niej.

Marzena Ferenc: Nasza parafia jest inna niż te, w których dorastałam i spędzałam wcześniejsze lata. Tutaj jest nas mimo wszystko mało ale widzę w niej ogromny potencjał i wielu dobrych ludzi. Warto jednak pamiętać, że od każdego z nas zależy jaka ona będzie, czy będzie żywa, czy będzie szła na przód, czy będzie umiała się zmieniać się z upływem lat. W ostatnim czasie wszyscy widzimy jak bardzo się zmieniła. Dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób udało nam się usamodzielnić, dokonać  paru remontów, w tym długo oczekiwanych prac związanych z  uruchomieniem ogrzewania. Coraz bardziej się integrujemy, spotykamy, nie tylko na nabożeństwach ale i na wspólnych uroczystościach, wyjazdach. To bardzo istotne, bo tylko w ten sposób można budować autentyczną społeczność.  Czuję w naszej parafii  dobrą energię i bardzo dużą siłę kobiet. Obserwuję jak nasze parafianki  angażują się w jej działalność, jaki ogrom pomysłów posiadają, ile radości w sobie mają, jak potrafią tą energią obdarzać innych. Szczególnie podziwiam te Panie, które mimo upływu lat i nie zawsze doskonałej kondycji zdrowotnej są zaangażowane, aktywne i zawsze uśmiechnięte.  W parafii w przeciągu kilku lat poznałam wiele wspaniałych i  mądrych kobiet. Z  niektórymi  udało mi się zaprzyjaźnić i właśnie ich obecność  w moim życiu jest bardzo ważna . 

Red.TE: Jak widzisz swoja rolę w Tyskiej Radzie Parafialnej. Jaka działka pracy Tobie przysługuje?

Marzena Ferenc: Jak powiedziałam wcześniej cieszę się gdy mogę pomagać innym.  Oprócz ściśle określonych funkcji kuratora, sekretarza czy skarbnika nie mamy przypisanych konkretnych działek pracy w Radzie. W zależności od zadań jakie przed nami stoją, problemów, które się pojawiają staram się wykorzystywać swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie tak aby, jak najlepiej służyć parafii i podejmować razem z proboszczem i moimi koleżankami i kolegami z Rady dobre decyzje.  Swoją największą  rolę widzę w projektach społecznych, tam gdzie jest czy będzie bezpośredni kontakt z prafianami  i na ich rzecz, ta działka jest  najbliższa memu sercu.

Red.TE: Co chciałbyś zmienić w naszej parafii?

Marzena Ferenc: Byłoby miło gdybyśmy rozpoznawali się także poza kościołem, mam na myśli szkołę, ulicę, sklep.

Red.TE: Ateraz pytanie, które zadaje wszystkim moim rozmówcom.

Czego życzysz naszej parafii?

Marzena Ferenc: Przede wszystkim dalszego rozwoju ale także nieustającego otwarcia na drugiego człowieka. Chciałabym, aby nasza parafia zawsze była miejscem, w którym każdy będzie dobrze się czuł niezależnie od tego kim jest, ile ma lat, skąd pochodzi i jaki bagaż doświadczeń na sobie nosi.     

Red.TE: Dziękując za rozmowę, dziękujemy  za Twoją pracę i zaangażowanie w   działalność w naszej parafii.

Parafianie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poprzedni Następny
Dorota Kurowska - dyrygentka tyskiego chóru

Dorota Kurowska - dyrygentka tyskiego chóru

Red.TE: Tradycją naszego "Tyskiego Ewangelika" stało się, że w każdym numerze przeprowadzamy wywiad z kimś, kto uczestniczy w życiu parafii. Od roku jesteś dyrygentką naszego chóru. Chciałabym przeprowadzić z Tobą wywiad. Czy zgadzasz się? Dorota Kurowska: Oczywiście. Red.TE: Jak to się stało, że zostałaś dyrygentką tyskiego chóru? Dorota...

Czytaj więcej
Jerzy Gospodarek - radny naszej parafii

Jerzy Gospodarek - radny naszej parafii

Red.TE: Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, chcemy w Tyskim Ewangeliku przedstawić wywiady z wszystkimi radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się Pan na  udzielenie  wywiadu, Jerzy Gospodarek: Tak Red.TE: Na początku chcę zapytać, którą kadencję jest Pan radnym i co spowodowało, że postanowił Pan do niej kandydować? Jerzy Gospodarek: Jestem...

Czytaj więcej
Irena Gospodarek - organistka w naszym kościele

Irena Gospodarek - organistka w naszym kościele

Red.TE:  Chyba wszyscy w naszej parafii znają Panią z widzenia, bo co tydzień zasiada pani przy organach i gra na nich w czasie nabożeństwa. Chcielibyśmy jednak  poznać  Panią trochę bliżej. Mogę zadać parę pytań? Pani Irena: Oczywiście. Red.TE: Czy jest Pani rodowitą tyszanką, czy pochodzi pani z...

Czytaj więcej
Andrzej Glajcar - kurator naszej parafii (1997-2002)

Andrzej Glajcar - kurator naszej parafii (1997-2002)

Red.TE: W poprzednim numerze TE rozpoczęliśmy przedstawianie kuratorów naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Panem wywiad. Czy zgadza się Pan? Pan Andrzej Glajcar: tak, oczywiście.

Czytaj więcej
Monika Kionka - dyrygentka naszego chóru

Monika Kionka - dyrygentka naszego chóru

Red.TE: Dzień dobry. Tradycją naszego "Tyskiego Ewangelika" stało się, w każdym numerze przeprowadzamy wywiad z kimś, kto uczestniczy w życiu naszej parafii. Czy może tym razem Pani  udzielić nam odpowiedzi na kilka pytań? Pani Monika: Oczywiście Red.TE: Jest Pani dyrygentką naszego chóru. Jak do tego doszło ...

Czytaj więcej
Ryszard Jaworski - kurator naszej parafii (2002-2007)

Ryszard Jaworski - kurator naszej parafii (2002-2007)

Red.TE: W poprzednich numerach TE rozpoczęliśmy przedstawiać kuratorów naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Panem wywiad. Czy zgadza się Pan? Pan Ryszard Jaworski: Tak, zgadzam się.

Czytaj więcej
Wiesław Siąkowski - kurator naszej parafii

Wiesław Siąkowski - kurator naszej parafii

Red.TE: W obecnej kadencji rady parafialnej jesteś kuratorem naszej parafii. Chcielibyśmy Cię poznać trochę bliżej. Mogę zadać parę pytań? Wiesiek: Oczywiście. Red.TE: Wiem, że pochodzisz z innej parafii . Od jak dawna jesteś tyszaninem i z jakiej parafii pochodzisz.?

Czytaj więcej
Stanisław Boczar - administrator parafialnej strony internetowej

Stanisław Boczar - administrator parafialnej strony internetowej

Red.TE: Ostatnio, jak to się u nas mówi, często "spadasz z ambony". Stworzyłeś i obsługujesz stronę internetową naszej parafii. Zajmujesz się graficznym składem gazetki "Tyski Ewangelik". Sporządziłeś wniosek o dotację na remont okien do Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, wcześniej zająłeś się likwidacją baraku, w...

Czytaj więcej
Mariola i Roman Fengerowie

Mariola i Roman Fengerowie

Red.TE: Pierwszy raz przeprowadzać będę wywiad z małżeństwem, ale chyba trudno byłoby rozdzielić Waszą działalność. Stąd pomysł aby porozmawiać z  Wami jednocześnie. Chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś o Was. Mogę zadać parę pytań? Mariola: Oczywiście. Red.TE: Wiem Romku, że ty jesteś tyszaninem z urodzenia. Powiedz gdzie poznałeś Mariolę...

Czytaj więcej
Rozmowa z Panią Krystyną Kocjan

Rozmowa z Panią Krystyną Kocjan

Red.TE: Dotychczas przeprowadzałam wywiady z postaciami dosyć znanymi w naszej parafii. Byli oni znani i rozpoznawalni. Są jednak w parafii osoby bardzo aktywne, chętne do wszelakiej pomocy, jednak nie zawsze wszyscy kojarzą ich twarze. Taką właśnie osobą jest p. Krystyna Kocjan. Czy mogę zadać Ci...

Czytaj więcej
Ernest Adamus - pierwszy kurator naszej parafii (1983-1997) - wspomnienie

Ernest Adamus - pierwszy kurator naszej parafii (1983-1997) - wspomnienie

Jubileusz 20-lat poświęcenia kościoła i 32 lata od daty erygowania parafii to wystarczająco długi czas, by zacząć wspominać tych, którzy przyczynili się do ich powstania. Taką osobą był p. Ernest Adamus, pierwszy kurator naszej parafii, który tę funkcję pełnił od 1983 do 1997 roku. Niestety 15...

Czytaj więcej
Lucyną Kłosek -  prowadzącą szkółkę niedzielną

Lucyną Kłosek - prowadzącą szkółkę niedzielną

Red.TE: Razem z Mariolę Fenger i Joanną Widuch prowadzisz szkółkę niedzielną w naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Tobą króciutki wywiad. Zgadzasz się. Lucyna Kłosek: Tak. Oczywiście. Red.TE :Wiem , że nie jesteś rodowitą tyszanką. Skąd pochodzisz i jak trafiłaś do  naszej parafii? Lucyna Kłosek: Pochodzę z Zamarsk...

Czytaj więcej
Wywiad z Panią Heleną Kłosek

Wywiad z Panią Heleną Kłosek

Red.TE: Nie ma chyba tyskiego parafianina, który nie znałby Pani. Co niedzielę stoi pani za stolikiem z literaturą i wraz z panią Małgorzatą Magner sprzedaje literaturę i czasopisma. Zbiera wpłaty na różne listy, robi spisy chętnych na wycieczki. Chcielibyśmy dowiedzieć się o pani czegoś więcej...

Czytaj więcej
Adam Adamus - radny naszej parafii

Adam Adamus - radny naszej parafii

Red.TE:Na poczatku tego roku została zaprzysiężona   nowa Rada Parafialna, wybrana przez zgromadzenie parafialne. Postanowiliśmy, że od tego numeru Tyskiego Ewangelika będziemy przeprowadzać wywiad z jednym z radnych. Alfabetycznie jesteś na pierwszym miejscu i to ciebie pierwszego spotkała ta przyjemność . Czy zgadzasz się na udzielenie ...

Czytaj więcej
Rozmowa z Martą Adamus

Rozmowa z Martą Adamus

Red.TE: W każdym numerze Tyskiego Ewangelika ukazuje się wywiad ze znana osobą w naszej parafii. Najczęściej rozmawiałam z osobami, które są w niej bardzo aktywne . Pomyślałam sobie, że warto byłoby porozmawiać z przedstawicielem młodego pokolenia. Wszak młodzież to nasza przyszłość. Marta czy zgodzisz się...

Czytaj więcej
Jadwiga Korusiewicz - nestorka naszej parafii

Jadwiga Korusiewicz - nestorka naszej parafii

Red.TE: W każdym wydaniu Tyskiego Ewangelika przeprowadzamy wywiad z jednym z członków Naszej Parafii. Były to rozmowy z pracownikami i działaczami, którzy mają istotny wkład w parafialne życie naszego kościoła. Pani także zalicza się do tego grona, gdyż przez wiele lat, poświęcała pani swój wolny...

Czytaj więcej
Marzena Ferenc - radna naszej parafii

Marzena Ferenc - radna naszej parafii

Red.TE: Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, chcemy w Tyskim Ewangeliku przedstawić wywiady z wszystkimi radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się na udzielenie  wywiadu, Marzena Ferenc: Tak, oczywiście. Red.TE: Na początku chcę za pytać, którą kadencję jesteś radną i Co spowodowało, że postanowiłeś do niej kandydować? Marzena Ferenc:  Jestem radną...

Czytaj więcej

Stałe spotkania

  NIEDZIELA  
10:30 NABOŻEŃSTWO NIEDZIELNE *
  SZKÓŁKA NIEDZIELNA *
15 X
PRÓBA CHÓRU *
  PONIEDZIAŁEK  
19:00
GODZINA BIBLIJNA
*
  1szy i 3ci tydzień miesiąca
 
   WTOREK  
11:00
 GODZINA BIBLIJNA
 *
 16:15  LEKCJE RELIGII
 *
   wg. oddzielnego planu
 
   ŚRODA  
 9:00  KANCELARIA PARAFIALNA
 *
 16:30  SPOTKANIE PAŃ
 *
   2gi tydzień miesiąca
 
   CZWARTEK  
 17:00 SPOTKANIE  *
  dla zainteresowanych protestantyzmem
   PIĄTEK  
 9:00 KANCELARIA PARAFIALNA
 *
11:00 SPOTKANIE PRZY KAWIE
*
16:00 NAUCZANIE KONFIRMACYJNE *
17:00 SPOTKANIE MŁODZIEŻY *
  SOBOTA  
9:00 PRACE PORZĄDKOWE *
     
użyte oznaczenia
  dodatkowe informacje >>> *
00:00 zajęcia stałe o zwyczajnej porze  
00:00 zajęcia stałe o zmienionej porze  
00:00 zajęcia stałe ogłaszanie oddzielnie  
00:00 zajęcia odwołane  

10:00 - niedzielne nabożeństwo

Transmisja online z kościoła św. Marcina w Krakowie

10:00 - transmisja niedzielnego nabożeństwa