W naszej parafii

Jadwiga Korusiewicz - nestorka naszej parafii

Red.TE: W każdym wydaniu Tyskiego Ewangelika przeprowadzamy wywiad z jednym z członków Naszej Parafii. Były to rozmowy z pracownikami i działaczami, którzy mają istotny wkład w parafialne życie naszego kościoła. Pani także zalicza się do tego grona, gdyż przez wiele lat, poświęcała pani swój wolny czas naszej, tyskiej parafii. Czy mogę zadać parę pytań, by przybliżyć pani sylwetkę parafianom?

Pani Jadwiga: Proszę bardzo. Bardzo chętnie.

Red.TE: Proszę opowiedzieć coś o początkach. Skąd pani pochodzi. W jakiej parafii się pani urodziła, gdzie chodziła na lekcje religii i gdzie była konfirmowana? Jak to się stało, że zamieszkała pani w Tychach.

Pani Jadwiga: Urodziłam się w Bydgoszczy. Miałam wspaniałych rodziców i siostrę. Do czasów wojny mieszkałam w Bydgoszczy, a moimi opiekunami religijnymi byli: ksiądz Waldemar Preis senior i ksiądz Ryszard Trenkler. Na lekcjach religii uczyliśmy się historii kościoła, wersetów biblijnych na pamięć, pieśni i tak jak tutaj, w Tychach, przygotowywaliśmy występy z okazji różnych uroczystości. Wybuch wojny zmusił nas do wyjazdu z Bydgoszczy do Lublina, do rodzinnego majątku. Pradziadkowie byli właścicielami młynów(Henryk i Adolf Krausse), które w 1946 zostały wywłaszczone. Obecnie znajduje się tam firma „ Lubella”, która produkuje makarony.

1943 roku po aresztowaniu ojca i śmierci siostry musiałam z matkę się ukrywać. Zamieszkałyśmy u pastorostwa  Missolów w Radomiu, którzy ryzykowali życiem, gdyż byłyśmy poszukiwane przez Gestapo. Tam byłam konfirmowana. Ciekawostką jest, że do konfirmacji przystępowałam z obecnie już emerytowanym biskupem kościoła ewangelicko-reformowanego Zdzisławem Trandą. Tam też, w Radomiu, dowiedziałyśmy się, że ojciec mój zginął, rozstrzelany w egzekucji 30 osób. Razem z mamą musiałyśmy się tułać po różnych miejscach, w końcu zamieszkałyśmy w Warszawie. Spotkałyśmy tam wiele serdecznych przyjaciół z przedwojennej Bydgoszczy. Przez pierwsze 10 dni aktywnie brałyśmy udział w Powstaniu Warszawskim. Mama, w służbie zdrowia, ja, jako łącznik. Stenografowałam wiadomości. Później Niemcy wyprowadzili nas z domu do Pruszkowa. Po zakończeniu wojny wróciłyśmy do Lublina. W naszym domu stacjonowało wojsko sowieckie. W 1945 roku wyszłam za mąż za przedwojennego podporucznika, sapera. W latach 1946, 1947 i 1950 powiększała się moja rodzina. Kolejno rodziły się córka Wanda, synowie Andrzej i Stefan. Mąż mój pochodził z Siewierza. Zamieszkaliśmy tam, ale staraliśmy się o mieszkanie na Śląsku, gdyż mąż pracował w Zjednoczeniu Robót Inżynieryjnych w Katowicach. I, o dziwo, dostaliśmy je w 1955 roku w Tychach, na osiedlu „B”. W 1959 roku urodziło się czwarte dziecko, syn – Wojtuś. W 1971 roku w wieku 54 lat zmarł na zawał mój mąż. Zostałam sama, musiałam dalej żyć i dawać sobie radę.

Red.TE: Teraz jest już pani na zasłużonej emeryturze, ale proszę opowiedzieć nam, czym się pani zajmowała zawodowo, gdzie pracowała?

Pani Jadwiga: Początkowo zajmowałam się domem i wychowaniem dzieci, a mąż  pracą zawodową. Od 1967 roku zaczęłam pracę w „Ruchu”. Pracowałam tam do emerytury.

Red.TE: Każdy z nas ma jakieś swoje ulubione zajęcia, hobby. Czy chciałaby pani o nich powiedzieć.

Pani Jadwiga: Lubię rozwiązywać krzyżówki, pograć sobie w karty - w „Rymika”, a w moim wieku, można się już do tego przyznać, lubię sobie trochę poleniuchować.

Red.TE: Jak już wcześniej mówiłam, była pani bardzo aktywną parafianką. Proszę opowiedzieć o swojej działalności w naszej tyskiej parafii.

Pani Jadwiga: Brakowało mi w Tychach kościoła ewangelickiego, więc bardzo mocno zaangażowałam się w jego powstawanie. Najpierw z ks. Janem Grossem szukaliśmy terenu, potem, gdy otrzymaliśmy już plac pod budowę, zaczęła się wreszcie praca. Najpierw stawianie kaplicy, potem już budowa kościoła. Nieraz chwytałam za taczkę, przenosiłam cegły , ale głównie dbałam o żołądki parafian , którzy pracowali przy budowie. Codziennie starałam się ugotować coś gorącego, aby posilić pracujących. Były to czasy przydziałów na kartki, miałam jednak te możliwości, aby zdobyć je i móc wykupić mięso, aby gotować. Gdy wyjeżdżaliśmy na wycieczki, też przygotowywałam posiłek w wielkim, 25 litrowym termosie. Zatrzymywaliśmy się w lesie, a ja serwowałam wszystkim gorący posiłek. Przez wiele lat prowadziłam kancelarię prafialną w Tychach. Za całokształt mojej pracy w kościele otrzymałam w 2007 roku  „Różę Lutra- Nagrodę Diecezji Katowickiej.

Red.TE: Czy zechciałaby pani opowiedzieć nam jakieś wydarzenie z okresu tworzenia się parafii i budowania kościoła w Tychach, które szczególnie utkwiło pani w pamięci.

Pani Jadwiga: Tak. Pożar!!! Rozpoczął się on od śmietnika, najgorsze jednak było to, że palił się blisko zgromadzonego drewna na budowę kościoła. Gdy otrzymałam telefon z informacją o pożarze, szybko nalałam wody do wiaderka i co sił w nogach pobiegłam z domu na parafię. Tam, od strony szkoły straż pożarna usiłowała ugasić już ogień. Szybko otwarłam bramę i wpuściłam drugi wóz strażacki. Nie omieszkałam oczywiście wylać jeszcze tych kilku kropel wody, które zostały w wiaderku. Można powiedzieć, że to w końcu ja ugasiłam pożar

Red.TE: Mimo iż zdrowie nie zawsze pani dopisuje, prawie, co niedzielę widzę panią w kościele. Proszę powiedzieć nam, czym jest dla pani możliwość uczestniczenia w społeczności wiernych i uczęszczanie do naszego tyskiego kościoła.

Pani Jadwiga: Możliwość uczestniczenia w nabożeństwie jest moją potrzebą, prawdziwym świętem. Tam mi jest dobrze. Gdy jestem chora i nie mogę iść do kościoła, czuję lukę, czegoś mi brakuje. Taka niedziela to nie święto, mimo, iż wysłuchuję w Radiu Katowice rozmyślania o  godzinie 7.10.

Red.TE: A teraz standardowe pytanie, które zadaję wszystkim. Czego życzyłaby pani Naszej Parafii?

Pani Jadwiga: Życzyłabym domu parafialnego z mieszkaniem i salkami dla działalności parafialnej. Szkółki niedzielnej z podziałem na grupy wiekowej. Więcej zorganizowanych wycieczek.

Red.TE: Dziękując za udzielenie mi wywiadu, dziękujemy za wiele lat pracy w naszej parafii, za pani oddanie, serce i zaangażowanie. Jednocześnie życzymy zdrowia i wielu Łask Bożych.

Parafianie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Poprzedni Następny
Adam Adamus - radny naszej parafii

Adam Adamus - radny naszej parafii

Red.TE:Na poczatku tego roku została zaprzysiężona   nowa Rada Parafialna, wybrana przez zgromadzenie parafialne. Postanowiliśmy, że od tego numeru Tyskiego Ewangelika będziemy przeprowadzać wywiad z jednym z radnych. Alfabetycznie jesteś na pierwszym miejscu i to ciebie pierwszego spotkała ta przyjemność . Czy zgadzasz się na udzielenie ...

Czytaj więcej
Wywiad z Panią Heleną Kłosek

Wywiad z Panią Heleną Kłosek

Red.TE: Nie ma chyba tyskiego parafianina, który nie znałby Pani. Co niedzielę stoi pani za stolikiem z literaturą i wraz z panią Małgorzatą Magner sprzedaje literaturę i czasopisma. Zbiera wpłaty na różne listy, robi spisy chętnych na wycieczki. Chcielibyśmy dowiedzieć się o pani czegoś więcej...

Czytaj więcej
Dorota Kurowska - dyrygentka tyskiego chóru

Dorota Kurowska - dyrygentka tyskiego chóru

Red.TE: Tradycją naszego "Tyskiego Ewangelika" stało się, że w każdym numerze przeprowadzamy wywiad z kimś, kto uczestniczy w życiu parafii. Od roku jesteś dyrygentką naszego chóru. Chciałabym przeprowadzić z Tobą wywiad. Czy zgadzasz się? Dorota Kurowska: Oczywiście. Red.TE: Jak to się stało, że zostałaś dyrygentką tyskiego chóru? Dorota...

Czytaj więcej
Andrzej Glajcar - kurator naszej parafii (1997-2002)

Andrzej Glajcar - kurator naszej parafii (1997-2002)

Red.TE: W poprzednim numerze TE rozpoczęliśmy przedstawianie kuratorów naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Panem wywiad. Czy zgadza się Pan? Pan Andrzej Glajcar: tak, oczywiście.

Czytaj więcej
Monika Kionka - dyrygentka naszego chóru

Monika Kionka - dyrygentka naszego chóru

Red.TE: Dzień dobry. Tradycją naszego "Tyskiego Ewangelika" stało się, w każdym numerze przeprowadzamy wywiad z kimś, kto uczestniczy w życiu naszej parafii. Czy może tym razem Pani  udzielić nam odpowiedzi na kilka pytań? Pani Monika: Oczywiście Red.TE: Jest Pani dyrygentką naszego chóru. Jak do tego doszło ...

Czytaj więcej
Ernest Adamus - pierwszy kurator naszej parafii (1983-1997) - wspomnienie

Ernest Adamus - pierwszy kurator naszej parafii (1983-1997) - wspomnienie

Jubileusz 20-lat poświęcenia kościoła i 32 lata od daty erygowania parafii to wystarczająco długi czas, by zacząć wspominać tych, którzy przyczynili się do ich powstania. Taką osobą był p. Ernest Adamus, pierwszy kurator naszej parafii, który tę funkcję pełnił od 1983 do 1997 roku. Niestety 15...

Czytaj więcej
Irena Gospodarek - organistka w naszym kościele

Irena Gospodarek - organistka w naszym kościele

Red.TE:  Chyba wszyscy w naszej parafii znają Panią z widzenia, bo co tydzień zasiada pani przy organach i gra na nich w czasie nabożeństwa. Chcielibyśmy jednak  poznać  Panią trochę bliżej. Mogę zadać parę pytań? Pani Irena: Oczywiście. Red.TE: Czy jest Pani rodowitą tyszanką, czy pochodzi pani z...

Czytaj więcej
Wiesław Siąkowski - kurator naszej parafii

Wiesław Siąkowski - kurator naszej parafii

Red.TE: W obecnej kadencji rady parafialnej jesteś kuratorem naszej parafii. Chcielibyśmy Cię poznać trochę bliżej. Mogę zadać parę pytań? Wiesiek: Oczywiście. Red.TE: Wiem, że pochodzisz z innej parafii . Od jak dawna jesteś tyszaninem i z jakiej parafii pochodzisz.?

Czytaj więcej
Jerzy Gospodarek - radny naszej parafii

Jerzy Gospodarek - radny naszej parafii

Red.TE: Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, chcemy w Tyskim Ewangeliku przedstawić wywiady z wszystkimi radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się Pan na  udzielenie  wywiadu, Jerzy Gospodarek: Tak Red.TE: Na początku chcę zapytać, którą kadencję jest Pan radnym i co spowodowało, że postanowił Pan do niej kandydować? Jerzy Gospodarek: Jestem...

Czytaj więcej
Rozmowa z Panią Krystyną Kocjan

Rozmowa z Panią Krystyną Kocjan

Red.TE: Dotychczas przeprowadzałam wywiady z postaciami dosyć znanymi w naszej parafii. Byli oni znani i rozpoznawalni. Są jednak w parafii osoby bardzo aktywne, chętne do wszelakiej pomocy, jednak nie zawsze wszyscy kojarzą ich twarze. Taką właśnie osobą jest p. Krystyna Kocjan. Czy mogę zadać Ci...

Czytaj więcej
Jadwiga Korusiewicz - nestorka naszej parafii

Jadwiga Korusiewicz - nestorka naszej parafii

Red.TE: W każdym wydaniu Tyskiego Ewangelika przeprowadzamy wywiad z jednym z członków Naszej Parafii. Były to rozmowy z pracownikami i działaczami, którzy mają istotny wkład w parafialne życie naszego kościoła. Pani także zalicza się do tego grona, gdyż przez wiele lat, poświęcała pani swój wolny...

Czytaj więcej
Mariola i Roman Fengerowie

Mariola i Roman Fengerowie

Red.TE: Pierwszy raz przeprowadzać będę wywiad z małżeństwem, ale chyba trudno byłoby rozdzielić Waszą działalność. Stąd pomysł aby porozmawiać z  Wami jednocześnie. Chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś o Was. Mogę zadać parę pytań? Mariola: Oczywiście. Red.TE: Wiem Romku, że ty jesteś tyszaninem z urodzenia. Powiedz gdzie poznałeś Mariolę...

Czytaj więcej
Stanisław Boczar - administrator parafialnej strony internetowej

Stanisław Boczar - administrator parafialnej strony internetowej

Red.TE: Ostatnio, jak to się u nas mówi, często "spadasz z ambony". Stworzyłeś i obsługujesz stronę internetową naszej parafii. Zajmujesz się graficznym składem gazetki "Tyski Ewangelik". Sporządziłeś wniosek o dotację na remont okien do Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, wcześniej zająłeś się likwidacją baraku, w...

Czytaj więcej
Rozmowa z Martą Adamus

Rozmowa z Martą Adamus

Red.TE: W każdym numerze Tyskiego Ewangelika ukazuje się wywiad ze znana osobą w naszej parafii. Najczęściej rozmawiałam z osobami, które są w niej bardzo aktywne . Pomyślałam sobie, że warto byłoby porozmawiać z przedstawicielem młodego pokolenia. Wszak młodzież to nasza przyszłość. Marta czy zgodzisz się...

Czytaj więcej
Lucyną Kłosek -  prowadzącą szkółkę niedzielną

Lucyną Kłosek - prowadzącą szkółkę niedzielną

Red.TE: Razem z Mariolę Fenger i Joanną Widuch prowadzisz szkółkę niedzielną w naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Tobą króciutki wywiad. Zgadzasz się. Lucyna Kłosek: Tak. Oczywiście. Red.TE :Wiem , że nie jesteś rodowitą tyszanką. Skąd pochodzisz i jak trafiłaś do  naszej parafii? Lucyna Kłosek: Pochodzę z Zamarsk...

Czytaj więcej
Ryszard Jaworski - kurator naszej parafii (2002-2007)

Ryszard Jaworski - kurator naszej parafii (2002-2007)

Red.TE: W poprzednich numerach TE rozpoczęliśmy przedstawiać kuratorów naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Panem wywiad. Czy zgadza się Pan? Pan Ryszard Jaworski: Tak, zgadzam się.

Czytaj więcej

Stałe spotkania

  NIEDZIELA  
10:30 NABOŻEŃSTWO NIEDZIELNE *
  SZKÓŁKA NIEDZIELNA *
 
PRÓBA CHÓRU *
  PONIEDZIAŁEK  
19:00
GODZINA BIBLIJNA
*
  1szy i 3ci tydzień miesiąca
 
  WTOREK  
odwołana  GODZINA BIBLIJNA
 *
wg. planu
 LEKCJE RELIGII
 *
   ŚRODA  
 9:00  KANCELARIA PARAFIALNA
 
!!! 7 III - 17:00  SPOTKANIE PAŃ
 *
   2gi tydzień miesiąca
 
   CZWARTEK  
 17:00 SPOTKANIE  *
  dla zainteresowanych protestantyzmem
18:00
PRÓBA CHÓRU  
   PIĄTEK  
 9:00 KANCELARIA PARAFIALNA
 *
10:00 SPOTKANIE PRZY KAWIE
*
16:00 WSPÓLNE ZAJĘCIA  
16:00 NAUCZANIE KONFIRMACYJNE *
17:00 SPOTKANIE MŁODZIEŻY *
  SOBOTA  
9:00 PRACE PORZĄDKOWE *
     
> * < Klub Seniora Platyna (zapisz pdf)  
     
  dodatkowe informacje >>> *
00:00 zajęcia stałe o zwyczajnej porze  
00:00 zajęcia stałe o zmienionej porze  
00:00 zajęcia stałe ogłaszanie oddzielnie  
00:00 zajęcia odwołane  

10:00 - niedzielne nabożeństwo

Transmisja online z kościoła św. Marcina w Krakowie

10:00 - transmisja niedzielnego nabożeństwa