W naszej parafii

Andrzej Glajcar - kurator naszej parafii (1997-2002)

Red.TE: W poprzednim numerze TE rozpoczęliśmy przedstawianie kuratorów naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Panem wywiad. Czy zgadza się Pan?

Pan Andrzej Glajcar: tak, oczywiście.

Red.TE: Proszę opowiedzieć coś o swych korzeniach, skąd Pan pochodzi, jak to się stało, że zamieszkał Pan w Tychach.

Pan Andrzej Glajcar: Pochodzę z Puńcowa koło Cieszyna, Najpierw musiałem się kształcić w Technikum Mechaniczno -Elektrycznym w Cieszynie. Było to w latach pięćdziesiątych i po maturze z nakazu pracy musiałem wyjechać do pracy do Kostuchny do Zakładu Osprzętu Sieciowego. Mieszkałem tam w hotelu robotniczym. Po dwóch latach miałem wybór: kontynuowanie pracy ale na kopalni, lub pójście do wojska. Wybrałem wojsko w Żarach, byłem tam czołgistą. Po odbyciu służby, wróciłem do Kostuchny. Po pewnym czasie podjąłem decyzję o dalszej edukacji na studiach wieczorowych na Politechnice Śląskiej w Katowicach. Pracowałem, później w Szopienicach, a potem podjąłem pracę w Zakładach Chemicznych ERG w Bieruniu. Po zawarciu małżeństwa, wraz z żoną zamieszkałem w Tychach. Pracując w Bieruniu zatrudniono mnie dodatkowo, jako nauczyciela zawodu. Potem pracowałem jeszcze w Mikołowie,a później w Gliwicach.

Red.TE: A teraz coś o swojej rodzinie.

Pan Andrzej Glajcar: Żonę Agnieszkę poznałem w Kostuchnie. Początkowo zamieszkaliśmy w Tychach, w mieszkaniu teściowej, a potem żona otrzymała spółdzielcze mieszkanie, w którym mieszkamy do dziś. Mamy dwie córki. Mironę, która mieszka również Tychach wraz z rodziną: mąż Wiesław, syn Mateusz i córka Dominika. Druga córka to Anita, która mieszka w Grodzisku Mazowieckim wraz z rodziną.

Red.TE: Jest Pan już na emeryturze, Man pan trochę wolnego czasu. Proszę powiedzieć coś o swoich zainteresowaniach i hobby.

Pan Andrzej Glajcar: Główne zainteresowanie to moje córki i trochę żona. A tak poważnie to interesuję się sportem, chodzę na mecze GKS Tychy w hokeju i na mecze piłki nożnej. Gdy byłem młodszy i sprawniejszy jeździłem na nartach i zabierałem czasami wnuki. Teraz lubię spacerować, aktywnie spędzać czas.

Red.TE: Był Pan Kuratorem naszej parafii w latach 1997 do 2002, proszę opowiedzieć nam, co działo sie w tedy w naszym kościele, jakie prace podejmowaliście i z jakimi trudnościami borykaliście się?

Pan Andrzej Glajcar: W tym czasie kończyliśmy budowę kościoła. Budowana była wieża. Zakupiony był dzwon. Razem z księdzem Grossem, najpierw szukaliśmy odpowiedniego , odwiedzając różnych ludwisarzy. Gdy dzwon został zakupiony, musieliśmy zbudować prowizoryczną konstrukcję na wieży. Ta prowizorka została do dzisiaj. Także w tym czasie zrobiliśmy ogrzewanie i posadzkę w Kaplicy Matki i Dziecka. Organizowaliśmy Zjazd Chórów Diecezji Katowickiej. Wato też dodać , że razem z żoną przez wiele lat śpiewaliśmy w parafialnym chórze. Jak zawsze, parafia miała problemy finansowe. Musieliśmy zdobywać pieniądze.. W dużej części robił to ks. Gross, pozyskując je w bratnich parafiach na zachodzie. Zawsze była też duża ofiarność parafian.

Red.TE: Czym dla pana jest nasza, tyska Parafia?

Pan Andrzej Glajcar: Częścią mojego życia, bez którego nie wyobrażam sobie egzystencji. Niedziela bez pójścia do kościoła, nie jest niedzielą. Póki zdrowie nam pozwoli, będziemy zawsze uczestniczyć w nabożeństwach.

Red.TE: Przez wiele lat był Pan bardzo zaangażowany w życie parafii i teraz zawsze widzę Pana z małżonka w kościele. Proszę powiedzieć, czego życzy Pan naszej parafii i co należałoby tu jeszcze zrobić?

Pan Andrzej Glajcar:, Chociaż w parafii dużo się już zrobiło, to ciągle są jeszcze wielkie potrzeby. Np. ogrzewanie i posadzka. Życzę parafii, by w najbliższym czasie udało się to zrealizować.

Red.TE: Bardzo dziękuję Panu za rozmowę, jednocześnie w imieniu parafian dziękuję za służbę, jaką pan tu pełnił.

Parafianie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Poprzedni Następny
Irena Gospodarek - organistka w naszym kościele

Irena Gospodarek - organistka w naszym kościele

Red.TE:  Chyba wszyscy w naszej parafii znają Panią z widzenia, bo co tydzień zasiada pani przy organach i gra na nich w czasie nabożeństwa. Chcielibyśmy jednak  poznać  Panią trochę bliżej. Mogę zadać parę pytań? Pani Irena: Oczywiście. Red.TE: Czy jest Pani rodowitą tyszanką, czy pochodzi pani z...

Czytaj więcej
Stanisław Boczar - administrator parafialnej strony internetowej

Stanisław Boczar - administrator parafialnej strony internetowej

Red.TE: Ostatnio, jak to się u nas mówi, często "spadasz z ambony". Stworzyłeś i obsługujesz stronę internetową naszej parafii. Zajmujesz się graficznym składem gazetki "Tyski Ewangelik". Sporządziłeś wniosek o dotację na remont okien do Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, wcześniej zająłeś się likwidacją baraku, w...

Czytaj więcej
Ryszard Jaworski - kurator naszej parafii (2002-2007)

Ryszard Jaworski - kurator naszej parafii (2002-2007)

Red.TE: W poprzednich numerach TE rozpoczęliśmy przedstawiać kuratorów naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Panem wywiad. Czy zgadza się Pan? Pan Ryszard Jaworski: Tak, zgadzam się.

Czytaj więcej
Lucyną Kłosek -  prowadzącą szkółkę niedzielną

Lucyną Kłosek - prowadzącą szkółkę niedzielną

Red.TE: Razem z Mariolę Fenger i Joanną Widuch prowadzisz szkółkę niedzielną w naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Tobą króciutki wywiad. Zgadzasz się. Lucyna Kłosek: Tak. Oczywiście. Red.TE :Wiem , że nie jesteś rodowitą tyszanką. Skąd pochodzisz i jak trafiłaś do  naszej parafii? Lucyna Kłosek: Pochodzę z Zamarsk...

Czytaj więcej
Wywiad z Panią Heleną Kłosek

Wywiad z Panią Heleną Kłosek

Red.TE: Nie ma chyba tyskiego parafianina, który nie znałby Pani. Co niedzielę stoi pani za stolikiem z literaturą i wraz z panią Małgorzatą Magner sprzedaje literaturę i czasopisma. Zbiera wpłaty na różne listy, robi spisy chętnych na wycieczki. Chcielibyśmy dowiedzieć się o pani czegoś więcej...

Czytaj więcej
Monika Kionka - dyrygentka naszego chóru

Monika Kionka - dyrygentka naszego chóru

Red.TE: Dzień dobry. Tradycją naszego "Tyskiego Ewangelika" stało się, w każdym numerze przeprowadzamy wywiad z kimś, kto uczestniczy w życiu naszej parafii. Czy może tym razem Pani  udzielić nam odpowiedzi na kilka pytań? Pani Monika: Oczywiście Red.TE: Jest Pani dyrygentką naszego chóru. Jak do tego doszło ...

Czytaj więcej
Mariola i Roman Fengerowie

Mariola i Roman Fengerowie

Red.TE: Pierwszy raz przeprowadzać będę wywiad z małżeństwem, ale chyba trudno byłoby rozdzielić Waszą działalność. Stąd pomysł aby porozmawiać z  Wami jednocześnie. Chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś o Was. Mogę zadać parę pytań? Mariola: Oczywiście. Red.TE: Wiem Romku, że ty jesteś tyszaninem z urodzenia. Powiedz gdzie poznałeś Mariolę...

Czytaj więcej
Dorota Kurowska - dyrygentka tyskiego chóru

Dorota Kurowska - dyrygentka tyskiego chóru

Red.TE: Tradycją naszego "Tyskiego Ewangelika" stało się, że w każdym numerze przeprowadzamy wywiad z kimś, kto uczestniczy w życiu parafii. Od roku jesteś dyrygentką naszego chóru. Chciałabym przeprowadzić z Tobą wywiad. Czy zgadzasz się? Dorota Kurowska: Oczywiście. Red.TE: Jak to się stało, że zostałaś dyrygentką tyskiego chóru? Dorota...

Czytaj więcej
Andrzej Glajcar - kurator naszej parafii (1997-2002)

Andrzej Glajcar - kurator naszej parafii (1997-2002)

Red.TE: W poprzednim numerze TE rozpoczęliśmy przedstawianie kuratorów naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Panem wywiad. Czy zgadza się Pan? Pan Andrzej Glajcar: tak, oczywiście.

Czytaj więcej
Adam Adamus - radny naszej parafii

Adam Adamus - radny naszej parafii

Red.TE:Na poczatku tego roku została zaprzysiężona   nowa Rada Parafialna, wybrana przez zgromadzenie parafialne. Postanowiliśmy, że od tego numeru Tyskiego Ewangelika będziemy przeprowadzać wywiad z jednym z radnych. Alfabetycznie jesteś na pierwszym miejscu i to ciebie pierwszego spotkała ta przyjemność . Czy zgadzasz się na udzielenie ...

Czytaj więcej
Rozmowa z Martą Adamus

Rozmowa z Martą Adamus

Red.TE: W każdym numerze Tyskiego Ewangelika ukazuje się wywiad ze znana osobą w naszej parafii. Najczęściej rozmawiałam z osobami, które są w niej bardzo aktywne . Pomyślałam sobie, że warto byłoby porozmawiać z przedstawicielem młodego pokolenia. Wszak młodzież to nasza przyszłość. Marta czy zgodzisz się...

Czytaj więcej
Rozmowa z Panią Krystyną Kocjan

Rozmowa z Panią Krystyną Kocjan

Red.TE: Dotychczas przeprowadzałam wywiady z postaciami dosyć znanymi w naszej parafii. Byli oni znani i rozpoznawalni. Są jednak w parafii osoby bardzo aktywne, chętne do wszelakiej pomocy, jednak nie zawsze wszyscy kojarzą ich twarze. Taką właśnie osobą jest p. Krystyna Kocjan. Czy mogę zadać Ci...

Czytaj więcej
Ernest Adamus - pierwszy kurator naszej parafii (1983-1997) - wspomnienie

Ernest Adamus - pierwszy kurator naszej parafii (1983-1997) - wspomnienie

Jubileusz 20-lat poświęcenia kościoła i 32 lata od daty erygowania parafii to wystarczająco długi czas, by zacząć wspominać tych, którzy przyczynili się do ich powstania. Taką osobą był p. Ernest Adamus, pierwszy kurator naszej parafii, który tę funkcję pełnił od 1983 do 1997 roku. Niestety 15...

Czytaj więcej
Wiesław Siąkowski - kurator naszej parafii

Wiesław Siąkowski - kurator naszej parafii

Red.TE: W obecnej kadencji rady parafialnej jesteś kuratorem naszej parafii. Chcielibyśmy Cię poznać trochę bliżej. Mogę zadać parę pytań? Wiesiek: Oczywiście. Red.TE: Wiem, że pochodzisz z innej parafii . Od jak dawna jesteś tyszaninem i z jakiej parafii pochodzisz.?

Czytaj więcej
Jerzy Gospodarek - radny naszej parafii

Jerzy Gospodarek - radny naszej parafii

Red.TE: Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, chcemy w Tyskim Ewangeliku przedstawić wywiady z wszystkimi radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się Pan na  udzielenie  wywiadu, Jerzy Gospodarek: Tak Red.TE: Na początku chcę zapytać, którą kadencję jest Pan radnym i co spowodowało, że postanowił Pan do niej kandydować? Jerzy Gospodarek: Jestem...

Czytaj więcej
Jadwiga Korusiewicz - nestorka naszej parafii

Jadwiga Korusiewicz - nestorka naszej parafii

Red.TE: W każdym wydaniu Tyskiego Ewangelika przeprowadzamy wywiad z jednym z członków Naszej Parafii. Były to rozmowy z pracownikami i działaczami, którzy mają istotny wkład w parafialne życie naszego kościoła. Pani także zalicza się do tego grona, gdyż przez wiele lat, poświęcała pani swój wolny...

Czytaj więcej

Stałe spotkania

  NIEDZIELA  
10:30 NABOŻEŃSTWO NIEDZIELNE *
  SZKÓŁKA NIEDZIELNA *
 
PRÓBA CHÓRU *
  PONIEDZIAŁEK  
19:00
GODZINA BIBLIJNA
*
  1szy i 3ci tydzień miesiąca
 
  WTOREK  
odwołana  GODZINA BIBLIJNA
 *
wg. planu
 LEKCJE RELIGII
 *
   ŚRODA  
 9:00  KANCELARIA PARAFIALNA
 
!!! 7 III - 17:00  SPOTKANIE PAŃ
 *
   2gi tydzień miesiąca
 
   CZWARTEK  
 17:00 SPOTKANIE  *
  dla zainteresowanych protestantyzmem
18:00
PRÓBA CHÓRU  
   PIĄTEK  
 9:00 KANCELARIA PARAFIALNA
 *
10:00 SPOTKANIE PRZY KAWIE
*
16:00 WSPÓLNE ZAJĘCIA  
16:00 NAUCZANIE KONFIRMACYJNE *
17:00 SPOTKANIE MŁODZIEŻY *
  SOBOTA  
9:00 PRACE PORZĄDKOWE *
     
> * < Klub Seniora Platyna (zapisz pdf)  
     
  dodatkowe informacje >>> *
00:00 zajęcia stałe o zwyczajnej porze  
00:00 zajęcia stałe o zmienionej porze  
00:00 zajęcia stałe ogłaszanie oddzielnie  
00:00 zajęcia odwołane  

10:00 - niedzielne nabożeństwo

Transmisja online z kościoła św. Marcina w Krakowie

10:00 - transmisja niedzielnego nabożeństwa